Boşanmalar Çocukları Nasıl Etkiler?

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Boşanmalar elbette her iki tarafıda çok yıpratır hiçde kolay bir şey değildir fakar özellikle çocuklar bu durum karşısında herkesten daha fazla etkilenirler.

    [​IMG]

    Yapılan bir araştırma sonucunda göre Anne ve Babası boşanmış çocuklarda güvensizlik, özsaygının yitirilmesi ve terk edilmişlik duyguları çok fazla görüldüğü kanıtlanmış.En sık görülen boşanma nedeninin şiddetli geçimsizlik olduğu araştırmalar neticesinde kabul edilmiştir.Boşanma döneminde ailelerin çocuğu kendi taraflarına çekmeye çalışmaları, çocukların anne baba arasındaki şiddete tanık olmaları veya kendilerinin şiddete maruz kalmaları son derece üzücü bir durum malesef.Ayrıca çocukların boşanmadan kendilerini sorumlu hissetmeleri ve suçluluk duymaları söz konusu oluyor.

    Aileleri boşanmış çocuklarda güvensizlik, özsaygının yitirilmesi, terk edilmişlik duyguları, okul başarısızlığı, saldırganlık, depresyon, regresyon, uyku bozuklukları, ayrılık kaygısı ve suç işlemeye eğilimde artışın en sık görülen ruhsal sorunlar arasında bulunuyor.