Boşanmada Manevi Tazminat

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 23 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat  Boşanma davalarında gerekli olan bir çok bilmiyoruz Allah kimsnein başına vermesin ama aslında her konuda olduğu gibi bu gibi sosyal konulardada kendimizi geliştirmeli ve bilinmesi gereken herşeyi öğrenmeliyiz öğrenmeliyizki her hangi bir boşanma durumunda bu illaki sizde yaşanıcak diye bir şey söz konusu değil çevrenizde arkadaşlarınızda yada yakın akrabalarınızda bu gibi sorunlar elbette yaşanacaktır bilgi sahibi olmak her iki taraf içinde daha uzlaştırıcı bir yol izlemek için oldukça yararlı olacakdır.

  Boşanma davalarında talep edilen maddi tazminat ile manevi tazminat farklı sebeplere dayalı olarak takdir olunmaktadır.Tazminatın bir türüne hükmedilmesi diğeri için de paralel hüküm tesisini gerektirmemektedir.Mevcut ve beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf,kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat istenir.

  Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişlik hakkı saldırıya uğrayan taraf,kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

  Yukarıdaki koşulların varlığı halinde tazminat takdir edilir.Ve bu hususta hüküm kurulurken,(suç olarak nitelendirdiğiniz kavramı "kusur" olarak değiştirir isek -ki özel hukukta öyledir) tarafların kusuru sosyo-ekonomik durumları,manevi tazminat söz konusu ise kişilik haklarına saldırının ağırlığı v.b birden fazla kriter somut olaya uygulanır.

  Mal varlığının olmaması ,borçlunun ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.Mal varlığı ,ödenecek miktarın tayininde dikkate alınır.

  Öte yandan ,borcu karşılayacak varlığın olup olmaması yükümlülük bakımından değil infaz yönünden önemlidir.

  A ) MANEVİ TAZMİNAT
  1 ) Kavram
  Manevi tazminat zarar görenin kişilik değerlerinde iradesi dışında meydana eksilmenin giderilmesi, tazmin ve telafi edilmesidir[1]. Manevi tazminat türk medeni kanunu ve borçlar kanununda düzenlenmiştir.
  2 ) Manevi Tazminatın Şartları
  Manevi tazminatın talep edilebilmesi için genel olarak benimsenin şartlar;
  - Kusur şartı
  - Zarar oluşmalıdır
  - Zarar ile kusur arasında illiyet bağı olmalıdır
  - Hukuka aykırılık olmalıdır

  B ) BOŞANMADAN DOĞAN MANEVİ TAZMİNAT

  I. GİRİŞ
  Boşanmadan doğan manevi tazminatın normatif dayanagı Türk Medeni Kanunu m. 174/2. fıkrasıdır[2]. Buna göre “boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir. Burada bu tazminata hükmedilebilmesi için yani boşanmadan doğan tazminata hak kazanabilmek için bir takım şartlar vardır.

  II. BOŞANAMDAN DOĞAN MANEVİ TAZMİNAT ŞARTLARI

  Manevi tazminat talebi için belirli koşullar vardır. Bu koşullar maddi ve biçimsel olarak ikiye ayırarak inceleyelim.
  A. Maddi Koşullar
  Manevi tazminat isteminin maddi koşulları aşağıdaki gibidir.
  - Tazminat isteyen eş kusursuz olmalı ya da az kusurlu olmalıdır,
  - Tazminat istenen eş daha kusurlu olmalıdır,
  - Zarar oluşmalıdır
  - Nedensellik bağı olmalıdır
  - Hukuka aykırılık olmalıdır.
   
  Son düzenleme: 24 Oca 2013
 2. Cevap: Boşanmada Manevi Tazminat

  Boşanma davalarındaki anlaşmazlıklar çok üzücü uzlaşmaya vararark her iki tarafında kırılmadan boşanmayı kabul etmeleri gerekiyor..

  Teşekkürler bilgilendirme için...
   
Yükleniyor...