boşanmada mal paylaşımı nasıl olur

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. boşanma mal paylaşımı davası


  Türk vatandaşı olarak boşanmış olan kişilerin malları ne olacak?
  2002 yılında bu sorunun cevabı açısından oldukça önem taşımaktadır.2002 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu Edinilmiş mallara Katılma Rejimini yasal mal rejimi olarak kabul etmiştir.(TMK 202.m).


  Buna göre örneğin 2002 yılında evlenen bir çift eğer başka bir mal rejimi seçmemişse (mal ayrılığı rejimi gibi) boşanma halinde kişisel malları ve ortak borçlar çıkartıldıktan sonra prensip olarak, geriye kalan para değeri olan her şey eşler arasında eşit olarak paylaşılacaktır.


  2002 yılında bir çiftin evlendiğini, evlenme esnasında kadının bir miktar ziynet eşyası, erkeğin ise bankada 10.000 € parası olduğunu düşünelim. Bu çift 2004 yılında bir araba, 2005 yılında bir ev satın aldığını ve bankada da 50.000 € para biriktirdiklerini varsayarsak. 2008 yılında boşanma davası açıldığında ev, araba, para sadece erkeğin adına kayıtlı olsa dahi;iki tarafın kişisel malları olan kadının ziynet eşyaları ve erkeğin 10.000 €`luk başlangıçtaki parası çıkartıldıktan sonra, boşanan kadın bunların yarısı üzerinde hak iddia edebilir. Yani evin, arabanın ve bankadaki paranın yarısı.
  Bu paylaşım değer üzerinden yapılır. Mahkeme öncelikle yapacağı inceleme sonucunda Edinilmiş mal rejimine konu olan malların parasal karşılığını tespit eder. Sonrasında parasal olarak kimin kime ne kadar vermesi gerektiğine karar verir.


  Yukarıdaki örnekte bütün mallar erkeğin adına kayıtlı olduğu için yapılan inceleme sonucunda;mahkeme, erkeğin kadına, mal paylaşımı sebebiyle ne kadar tazminat ödeyeceğine karar verecektir. Boşanma davasıyla birlikte mal paylaşımı talep edilebeileceği gibi, boşanma davasının mal paylaşımı davasından ayrılması da talep edilebilir. Bilindiği gibi paylaşım davaları boşanma davasına nazaran daha uzun sürmektedir. Her iki talebin birlikte aynı davada görülmesi halinde, mahkem her iki konuda kesin kararını verinceye kadar tarafların evliliği resmi olarak devam etmektedir.


  İki tarafın da Türk vatandaşı olduğu bu tür durumlara da, davanın Almanya`da ya da Türkiye`de açılmasının her hangi bir önemi bulunmamaktadır. Taraflar aksini kararlaştırmamışlarsa olaya Türk hukuku uygulancaktır
  Avukat Ekrem Özdemir ​