Boşanmada Bebek Kimde Kalır

'Kadınların Dünyası' forumunda EyLüL tarafından 14 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Boşanmada Bebek Kime Verilir


  Boşanma aşamasındaki çiftlerin en büyük sorunlarından biridir çocuğun velayetinin kime verileceği. Çocuk genelde anneye verilse de istisnai durumlar da söz konu olabiliyor.

  Öncelikle küçük çocuğun velayetinin kişide kalması konusunda eşler arasında anlaşma sağlanması gerekiyor
  çocuğun velayetini istememesi durumunda hakim velayeti istiyen ebeveyne verecektir.Anlaşmanın olmaması veyahut her iki eşin de velayet talebinde bulunması durumunda hakim her iki tarafın ekonomik ve sosyal durumunu araştırarak ve çocuğun da yaşı ve psikolojik sosyal durumunu da göz önüne alarak çocuk için en iyisi ne ise ona göre karar verecektir.

  Velayetin kime verileceğine nasıl karar verilir?
  Aslolan öncelikle çocuğun velayetinin anneye verilmesidir. Bunun nedeni, çocuğun annenin bakımına, anne şefkatine daha fazla muhtaç olmasıdır. Özelikle küçük çocuklarda velayetin anneye verilmesi ana kuraldır. Tabii ki istisnaları vardır ve babaya da verilebilir. Ama annenin çocuğun gelişimini etkileyecek derecede kötü bir hayat sürmesi, düzelmeyecek bir hastalığının olması vb. hallerde velayet babaya da verilebilir.

  Kanun, bu durum kamu düzeninden olduğu için, hakime geniş bir takdir yetkisi tanır. Önemli olan çocuğun menfaatleridir. Anne babanın anne babalık duygularını tatmininden ziyade, çocuk için en doğru olacak kararı, mahkeme, oluşacak şartlara göre değerlendirir.
  Genelde velayet anneye verilse de, hakim, çocuğun babaya verilmesi halinde daha iyi bir eğitim alacağı, daha iyi bir sosyal hayata kavuşacağı kanaatine varırsa velayeti babaya verebilir.
   


Similar Threads: Boşanmada Bebek
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Boşanmada Manevi Tazminat 23 Ocak 2013
Kadınların Dünyası Boşanmada Nelere Dikkat Edilmeli 21 Ocak 2013
Kadınların Dünyası Boşanmada Gayrimenkul Paylaşımı 5 Ocak 2013
Kadınların Dünyası Boşanmadan önce düşünülmesi gerekenler 30 Nisan 2010
Kadınların Dünyası Boşanmada Karşı Dava Dilekçesi 19 Mart 2010