Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?

'Kadınların Dünyası' forumunda Elfida tarafından 24 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Boşanma kararı alınması ve sonrasında yaşananlar, çocuğun gelişimini olumlu yada olumsuz etkileyecek bir sürecin başlamasına neden olur. Ebeveynlerin bu sürece nasıl hazırlandıkları ve boşanma sonrasındaki durumları, çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilir. Anne-baba olarak, çocukların bu yeni duruma uyum sağlamaları, ebeveynin destek olma konusunda bilinçli davranmalarına bağlıdır. Boşanma sürecinde, bir çok anne-babanın yaşadıkları, kendileri için de bu çok zor olan dönemde, çocuklarına ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterebilmeleri ve tutarlı davranabilmeleri çok önemlidir.

  Anne-babalarının boşanacağı haberi karşısında her çocuk aynı tepkiyi vermez. Bazıları sorular sorar, bazıları ağlar ve bazıları da ilk başta hiçbir tepki vermez.

  Çocukların çoğu boşanmanın kendilerini nasıl etkileyeceği konusunda endişe ederler: Kiminle yaşayacağım? Evden taşınacak mıyım? Annem veya babam nerede yaşayacak? Okulum değişecek mi? Bu yaz gene basketbol okuluna gidebilecek miyim? Çocuğunuzun endişelerine yanıt verirken dürüst olun ve biraz zaman alsa dahi, ailenizin bu durumun üstesinden geleceğini, taşınma, şehir değiştirme söz konusu ise tekrar belli bir düzeninin olacağını ona hatırlatın.

  Okul öncesi dönemlerde yaşanan boşanmalarda çocuklar evden giden ebeveynin onu terk ettiğini ve bu durumun sorumlusunun kendisi olduğunu düşünüyor.

  Düzenli görüşmeler yapılması ve çocuğun evden giden ebeveynle duygusal duyumunun olması bu sürecin olumsuz etkilerini azaltıyor. Açıklama yapılacak çocuğun yaşı ne kadar küçükse o kadar somut bilgiye ihtiyacı oluyor. Bir ergen için hayat ile ilgili ciddi değişiklik yaşıyor olması fikrini daha küçük yaşlardaki çocuk terk edilmek olarak algılayabiliyor.