Borçlu olarak ölen kişinin borçları ne olur?

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. Ölen kimsenin dünya ile alâkası kesilir. Ancak bu hadîs-i şerîf, bu ilginin bir konuda devam ettiğini bildirmektedir: Borç. Borçlu olarak ölen mü’minin ruhu, kavuşacağı ikram ve iyiliklere, borcu ödeninceye kadar ulaşamaz. Bir başka anlayışa göre, borçlu ölmüş mü’min hakkında, ilk iş olarak borcunun ödenip ödenmediğine bakılır. Her iki yoruma göre de borçlu ölen mü’min için borcu, bir çeşit ayak bağıdır, onu yerinden kıpırdatmaz.

    Hadisimiz mirasçıları, ölünün borçlarını bir an önce ödemeye teşvik etmektedir. Şayet ölen kimse borçlarını ödeyecek kadar mal bırakmışsa önce bu borçlar ödenir; mal bırakmamışsa, borcu devlet bütçesinden ödenir. Zira İslâmiyet’in ilk yıllarında, borçlu ölenlerin cenaze namazını kılmayan Hz. Peygamber, fetihler sebebiyle maddî imkâna kavuşunca, “Ölüp de mal bırakanın bıraktığı mallar vârislerinindir, borç bırakanın borcunu ödemek ise bana aittir” buyurmak suretiyle İslâm devletini bu konuda görevlendirmiştir.

    Borçtan ve borçlu ölmekten Allah’a sığınmalı, lüks ve israf yüzünden gereksiz yere borçlanmaktan kaçınmalıdır. Hz. Peygamber ilk zamanlar, müslümanları borçlanmaktan alıkoymak için, ölenin borcunun olup olmadığını sorar, aldığı cevaba göre onun cenaze namazını kılar veya kılmazdı. Bu, esasen son derece zor şartlarda bulunan müslümanları kendi yağlarıyla kavrulmaya zorlayan bir hareketti. Daha sonraları, devlet imkânları genişleyince, zarurî ihtiyaçları için borçlanmış ve fakat ödeyemeden ölmüş ve ödeyecek kadar mal bırakmamış olan müslümanların borçlarını ödemeyi üstlendi.
     


Similar Threads: Borçlu olarak
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Borçlu zekat verir mi? 15 Ağustos 2009
Sorularla İslamiyet islamın ilk şehitleri olarak bilinen sahabeler kimdir 12 Nisan 2016
Sorularla İslamiyet İçki içerken ölen kafir olarak mı ölmüş olur? 3 Mart 2012
Sorularla İslamiyet İslamiyet neden son din olarak gönderildi 13 Ocak 2012
Sorularla İslamiyet Sürekli Olarak Yolculuk Yapan Kisi Oruç ibadetini Nasıl Yerine Getirebilir 4 Ağustos 2011