bor madeni önemi nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 19 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bor madeni ve önemi

  Bor, periyodik cetvel üzerinde B simgesiyle gösterilen, ısıya dayanaklı, sert bir yapıya sahip elementtir. Özellikle son on yılda adını sıkça duyduğumuz bu element, aslında 4000 yıl öncesinde ilk olarak Tibette kullanılmaya başlanmıştır.

  Bor elementi 2300 C de erirken, 2500 C de kaynamaktadır ve doğada yaklaşık olarak 230 çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca doğada serbest olarak değil, tuz şeklinde ve diğer elementlerle bileşik olarak bulunur. Dünya üzerinde en önemli kaynakları Rusya, Abd ve Türkiyede bulunan bu element, askeriyeden bilgisayar sistemlerine, inşaat sektöründen otomobil sektörüne kadar 400 ü aşkın alanda kullanılmaktadır. Türkiye bor madenlerinin %72′sine sahiptir. Fakat üretim ve ihracat oranı düşük olduğu için ülkemize getirisi pek fazla değildir.

  Türkiyede bulunan başlıca bor yatakları, Balıkesir, Kütahya, Bursa ve Eskişehirde bulunmaktadır ve Bor madenlerini işletmek için Kırka (Eskişehir), Emet (Kütahya), Bigadiç (Balıkesir), ve Kestelek (Kütahya)te tesisler bulunmaktadır.

  Kırka Bor İşletmeleri : Yıllık 800.000 ton üretim kapasitesine sahiptir. Ayrıca Kırkadaki bu bor yatağı dünyanın en büyük bor yatağı olma özelliğini taşımaktadır.
  Emet Bor İşletmeleri : Yıllık 500.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.
  Bigadiç Bor İşletmeleri : Yıllık 200.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.
  Kestelek Bor İşletmeleri : Yıllık 100.000 ton üretim kapasitesine sahipti
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ara 2013