Bonsai Ginseng Bakımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bonsai Ginseng Bakımı Nasıl Yapılır
  Bonsai Ginseng Bakımı Hakkında Bilgi

  Bonsai Türkiyede de yaygın olarak satılmaya başlayan bir dekoratif bir bitki.

  Bonsailer hakkında en büyük yanlış anlamlardan biri hepsinin iç mekanda tutulması gerektiğinin düşünülmesidir. Tropik ve yarı-tropik türler dışındaki tüm bonsailer dış mekanda büyütülmelidir. Ilımlı iklim odunsu bitkiler yaşamlarını sürdürebilmek için soğuk uyku dönemine ihtiyaç duyarlar. Bu uyku dönemi yıllık devrin tamamlanmasını sağlar. Yaprak döken ağaçların buna çok ihtiyacı vardır, aynı şekilde ardıç – çam gibi ılımlı her dem yeşiller de bu devirden geçmesi gerekir.

  Chinese Elm ve Ficus Ginseng gibi tropik bonsailer iç mekanda bakılmalıdır. Ardıç – çam gibi ılımlı iklim bonsaileri yıl boyunca dışarda tutulabilinirler. Çok soğuk iklimlerde, ılımlı iklim bonsaileri sıcak sezonlar dışarıda tutulabilinir fakat kışın korumaya alınmaları gerekir.

  Bir bonsaiyi öldürmenin en kısa yolunun, toprağının tamamen kurumasına izin vermek olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Bununla birlikte, yetersiz sulamanın süreci hızlandırdığı gibi aşırı sulama da sağlıksız bir ağaçla karşı karşıya kalmamıza sebep olur. Aşırı sulamanın etkilerinin gözle görülmesi bazen zaman alabilir ve bu durumlarda geri dönüş de zorlaşabilir.

  İç mekan bonsai yetiştirmede bir önemli konuda hava akışı ve nem oranıdır. Yazın pencerenizi biraz açık bırakarak güzel bir hava akımı sağlayabilirsiniz. Kışın ise küçük bir fan yardmıyla havanın bitkileriniz etrafında akışını sağlayabilirsiniz.

  [​IMG]
   
Similar Threads: Bonsai Ginseng
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Bonsai Kök Budama Nasıl Olur 22 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz Bonsai Nasıl Yetiştirilir 22 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz Bonsaide Yaprak Dökülme Sorunları 20 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz Bonsaimin Yaprakları Kurudu Ne Yapmalıyım 19 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz Bonsai Kaç Yılda Yetişir 18 Şubat 2012