Bölgelerin Fiziki Ve Beşeri özellikleri Nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bölgelerin Fiziki Ve Beşeri özellikleri Nelerdir Sosyal Ödevi


  Akdeniz Bölgesi yurdumuzun güneyinde, Akdeniz boyunca bir şerit halinde uzanır. Komşuları Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri, Suriye, Kıbrıs Adası ve Akdeniz ile komşudur. Gerçek Alanı 122.927 Km2dir. Ülkemizin % 15ini kaplar ve Alan bakımından 5.sırada yer alır.

  Nüfusu 2000 sayımına göre 8.7 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2ye 71 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. (Türkiye ortalaması Km2ye 83 kişi). Kentsel nüfus % 60tır (Türkiye ortalaması %65). Nüfus artış hızı %o 22dir (Türkiye ortalaması %o 18.3)

  İÇ ANADOLU BÖLGESİ  KONUMU, SINIRLARI VE KOMŞULARI:

  Doğu Anadoludan sonra 2. büyük bölgemizdir. Anadolu Yarımadasının ortasında yer alır. G.Doğu Anadolu Bölgesi hariç her bölgeyle komşudur. Alanı 163.057 Km2 dir. Ülkemizin % 20sini kaplar.

  Nüfusu 2000 sayımına göre 11.6 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2ye 71 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. (Türkiye ortalaması Km2ye 71 kişi)  BÖLÜMLERİ:

  1.Konya Bölümü

  2.Yukarı Sakarya Bölümü

  3.Orta Kızılırmak Bölümü

  4.Yukarı Kızılırmak Bölümü  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ:

  Dağları: Yer şekilleri sadedir. Engebeli arazi fazla olmadığı için arazi ulaşıma uygundur. Ortalama Yükselti 800-1000 metredir. Bölgenin en yüksek yeri doğu bölümüdür. Kıvrım dağları da bu bölümde yer alır. Akdağlar, Hınzır Dağları, Tecer Dağları, Yıldız Dağları bu kıvrım dağlarıdır. Bölgenin güneyinde volkanik dağlar vardır.Bunlar Erciyes Dağı (3917 m en yüksek yeri), Melendiz, Hasandağı, Karacadağ, Karadağdır.

  Platoları: Haymana, Cihanbeyli, Obruk, Bozok (Kızılırmak), Yazılıkaya, (Bayat), Uzunyayla platoları vardır.

  Ovaları: Konya Ovası (Türkiyenin en büyük ovası), Ereğli, Aksaray, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kayseri ve Develi Ovaları

  Akdeniz Bölgesinin Fiziki Özellikleri Nelerdir ?

  Akdeniz Bölgesi yurdumuzun güneyinde, Akdeniz boyunca bir şerit halinde uzanır. Komşuları Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri, Suriye, Kıbrıs Adası ve Akdeniz ile komşudur. Gerçek Alanı 122.927 Km2dir. Ülkemizin % 15ini kaplar ve Alan bakımından 5.sırada yer alır.

  Nüfusu 2000 sayımına göre 8.7 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2ye 71 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. (Türkiye ortalaması Km2ye 83 kişi). Kentsel nüfus % 60tır (Türkiye ortalaması %65). Nüfus artış hızı %o 22dir (Türkiye ortalaması %o 18.3)  BÖLÜMLERİ:

  1.Adana Bölümü

  2.Antalya Bölümü


  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ:

  Dağları: Bölge genel olarak Toros Dağları ve yüksek platolarla kaplıdır. Batı Toroslar, Bey Dağları, Çiçekbaba ve Barla Dağları, Sultan Dağı, Dedegöl ve Geyik Dağları, Orta Toroslar, Bolkar Dağları, Aladağlar, Tahtalı ve Binboğa Dağları, Nur Dağları. Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi dağların uzanış yönü ulaşıma elverişli olmadığı için ulaşım ancak geçitlerden sağlanır. Bu geçitler Çubuk, Gülen ve Gürbulay Geçitlerdir.

  Platoları: Taşeli ve Teke Platoları

  Ovaları: Çukurova, Amik, Antalya, Göller Yöresindeki Çöküntü Ovaları.

  Akarsuları: Bölgedeki akarsular iklim sebebiyle düzensiz akışa sahiptir. Akarsuları kışın kabarır, yazın ise çok azalır. Asi, Seyhan, Ceyhan, Göksu, Manavgat, Aksu ve Dalaman başlıca akarsularıdır. Manavgat ve Aslantaş Baraj Gölleri de bulunmaktadır.

  Gölleri: Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Kovada, Acıgöl, Suğla, Söğüt, Salda, Elmalı ve Avlan başlıca gölleridir.


  İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ:

  Bölgenin Akdeniz yamaçlarında Akdeniz İklimi ve Maki Bitki Topluluğu görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

  Dağların kuzey yamaçlarında ve göller yöresindeyse iklim karasallaşır. Bitki örtüsü de bozkırdır. Bu alanlarda yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yer yer ormanlara da rastlanır.


  TARIM VE HAYVANCILIK:

  Buğday: Bölgenin dağların kuzey yamaçlarındaki karasal iklimin görüldüğü alanlarda görülür.

  Pirinç: Amik Ovasında ve Maraş çevresinde görülür.

  Pamuk: Çukurova ve kıyı ovalarında. Türkiyede 2. Sırada görülür.

  Tütün: Burdur ve Göller Yöresinde yetiştirilir.

  Turunçgiller: Akdeniz İkliminin görüldüğü kıyı kesiminde görülür.

  Muz: Mersin ve Anamur çevresinde yetiştirilir. Türkiyede 1 sıradadır.

  Zeytin: Kıyı kesiminde yetiştirilir.

  Göller Yöresinde: Ananas, Haşhaş, Gül ve Şekerpancarı yetiştirilir.

  Seracılık: Akdeniz Bölgesi ilk sırada yer alır.

  Sebzecilik: Mersin ve Antalya çevresinde turfanda sebze yetiştirilir.

  Bölgenin hayvancılığı fazla gelişmemiştir. Genelde yaylacılık faaliyetiyle birlikte yapılır. Sığır, Koyun ve Kıl Keçisi yetiştirilir.
    2. çok ama çok teşekkürler