Böğürtlen ve Böğürtlenin Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZeuS tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Böğürtlenin Yararları

  Böğürtlen; Beyaz çiçek açan, kolayca bulunabilen dikenli ve çalı görünümlü bir bitkidir. Ham Böğürtlen kırmızı renktedir, olgunlaştıkça rengi kararır. Çileğe benzeyen meyvesi sulu ve tatlıdır. C Vitamini açısından zengindir.

  Böğürtlenin Faydaları: Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. Tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıları kesmeye yardımcı olur. Olgun Böğürtlen idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Ham Böğürtlenin ise ishal kesici özelliği vardır ve fazlası kabız yapabilir. Böğürtlen gözleri kuvvetlendirir ve ayaklardaki şişkinliği azaltır. Basura iyi gelir.

  Böğürtlen Nasıl Kullanılır? Böğürtlenin meyvesinden, yapraklarından ve köklerinden faydalanılır. Yaprakları kaynatılarak suyu ile gargara yapılırsa ağız, diş eti ve bademciklerdeki iltihaplara iyi gelir. Kökleri kaynatılarak suyu içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olur. Böğürtlenden şurup ve reçel de yapılır. Şurubu göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça yararlıdır. Ayrıca, böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerini kolaylaştırır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Böğürtlen Böğürtlenin Faydaları
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,031
 2. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  936
 3. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  558
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  869