Böceğin Rızkı

'Dini Bilgiler' forumunda Belinay tarafından 21 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Böceğin Rızkı

  Hazret-i Süleymân (a.s.) bir gün, deniz kenârında oturmuşlar idi. Bir karıncanın geldiğini gördü. Ağzında bir yeşil yaprak tutardı. Deniz kenârına ulaşdı. Sudan bir kurbağa çıkdı. O yaprağı karıncadan alıp, denize döndü. Karınca geri döndü.
  Karıncadan sordular ki,
  - Bunun hikmeti nedir.
  Karınca cevâb verdi ki,
  -Bu deryânın ortasında, Allahü Sübhânehü ve teâlâ hazretleri bir taş halk etmişdir. O taşın içinde bir böcek halk etmişdir. Beni onun rızkına sebeb etmişdir. Ben her gün o nesneyi, ona yetecek kadar rızkı getiririm. Deniz kenârına ulaşdırırım. Allahü teâlâ hazretlerinin, kurbağa sûretinde yaratdığı bir meleği o rızkı benden alır, o böceğe verir. O böcek, Allahü tebâreke ve teâlâ hazretlerinin kudreti ile, fasîh dil ile söyler ki;
  -Sübhânallah ki, beni halk etdi, deniz ortasında ve taş arasında bana mekân verdi. Benim rızkımı unutmadı. İlâhî, ümmet-i Muhammedi ümîdsiz etme!
   
 2. Gerçekten çok etkileyici.

  Teşekkürler Belinay
   
 3. eline sağlık Belinay ALLAH razı olsun :f118::f20::)
   
 4. Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın. Onun karar yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) Tümü apaçık bir kitaptadır. (Hud Suresi, 6)

  [​IMG]

  İnsan, akıl ve vicdan gözüyle etrafına baktığında, Allah'ın tüm canlıları nasıl "rızıklandırdığını" rahatlıkla görebilir. Yiyip-içtiklerimizin tamamı "yaratılmış" maddelerdir. İçilen su, yenilen ekmek, sebze ve mevyeler, tümü özel bir yaratılışın sonucudur Allah razı olsun ..eline sağlık Belinay
   
 5. Emeğine sağlık belinay
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 6. Daha önce okuduğum ve çok etkilendiğim bir olaydır
  teşekkür ederim canım tekrar okuma fırsatını verdiğin için