Böbreklerin sağlığını koruma yöntemleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Burcu tarafından 18 Kasım 2015 tarihinde açılan konu


 1. Böbreklerimiz yalnızca vücudumuzdan fazla suyu ve tuzu atan süzme organları değildir. Bunun yanı sıra kan hücrelerinin yapımını sağlayan hormonu üreten organlarımızdır. Kan basıncını ve asit baz dengesini düzenleyen organımızdır. Eğer böbrek sağlığı bozulursa vücudumuzun dengesi bozulur.

  Düzenli kontrole gidilmelidir. Düzenli kontroller farkında olmadan taşıdığımız hasstalıkların tespiti için önemlidir. Böbreklerdeki hastalık ne kadar erken tespit edilirse o kadar kolay tedavi edilir.

  Herhangi bir problem olduğu zaman (idrarda yanma, idrarda kan, renginin ya da kokusunun değişmesi) hemen hekime müracaat edilmelidir.

  Su tüketimi oldukça önemlidir. Su, ıhlamur, ayran ve açık çay gibi zararsız sıvılar tüketin. Günde en az 2,5 lt sıvı tüketmeye özen gösterin.

  Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin, hipertansiyon hastalarında ise kan basıncının iyi kontrolü çok önemlidir. Bu iki hastalık böbrek yetmezliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Hipertansiyon ve şeker hastalığı düzenli kontrol edilmesi gerekir.

  Böbrek sağlığını korumak için çocuk yaşlardan itibaren bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunların en başında beslenme alışkanlığı ve obezite ile mücadele gelmektedir. Şişmanlık ve obezita böbrek fonksiyonlarını etkileyen sağlık probleminden bir tanesidir.

  Tuz kısıtlanmalı

  fazla kilolardan kurtulmalı

  sigara bırakılmalı

  egzersiz yapılmalıdır

  Bütün bunlar yapılırsa böbreklerin sağlığı korunmuş olur.