Böbrek Yetmezliği Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 18 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Böbrek Yetmezliği Nedenleri
  Bobrek Yetmezligi Nedir Belirtileri
  böbrek yetmezliği nasıl tedavisi


  Böbrek yetmezliği ülkemizdeki en önemli sağlık sorunlarından birisi. Türk Nefroloji Derneğinin yayınlarına göre şu anda kronik böbrek yetmezliği olan hastaların sayısı 19 bini aşıyor.

  İnsan böbreğinin çeşitli görevleri var Bunların başında kişinin su ve elektrolit dengesini sağlamak. Yani, günlük aldığımız su, suyla beraber aldığımız çeşitli mineraller, tuzlar, vücutta sabit miktarda kalmasını temin etmek, bunun sonucunda fazla biriken atık maddeleri idrar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırmak. Onun dışında yine günlük insanın metabolik aktivitesi sonucu oluşan bir takım toksit zararlı maddeler var. Örneğin üre gibi... Bunları da yine idrar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırmak böbreğin vazifeleri. Bunun dışında böbrek bir takım hormonlar salgılayabiliyor. Biri, kan yapımında rol oynayan hormonu üretmek. Bir diğer hormonu da böbreğin, tansiyon dengesini ayarlayan, renin adını verdiğimiz hormonu üretmek gibi.

  Böbreklerin işlevi
  Böbreğin başlıca işlevleri vücut su, tuz, kalsiyum dengesinin sağlanması, idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon, şeker metabolizmasına olan katkılarıdır. Böbrek yetmezliğinde böbreğin bu işlevlerinde bozulma olur. Böbrek yetmezliği ani (akut) veya sinsi (kronik) seyirli olmak üzere iki şekilde gelişebilir.

  Tanı
  Böbrek yetmezliğinin tanısı kanda üre veya kreatinin isimli maddelerin ölçülmesi ile mümkündür. İdrar incelemesi, radyolojik yöntemler, kanın biyokimyasal incelemesi ve diğer laboratuvar incelemeleri böbrek yetmezliğinin nedenini anlamaya yöneliktir.

  Tedavi
  Akut ve kronik böbrek yetmezliklerinde tedavi farklıdır. Böbrek yetmezliği tedavisi hastanın özelliğine ve böbrek yetmezliğine yol açan hastalığa göre değişir. Tedavi kesinlikle bir doktor denetiminde olmalıdır. Tedavide en önemli nokta eğer var ise kan basıncı düşüklüğü veya yüksekliğinin kontrol altına alınmasıdır. Beslenme, sıvı ve tuz dengesinin sağlanması ve ilaçlar diğer tedavi yöntemleridir.
  Akut böbrek yetmezliği olan hastaların böbrekleri iyi ve yeterli tedavi ile genellikle düzelir. Böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse başka tedavi yöntemleri gerekir:
  1. Diyaliz
  2. Böbrek nakli

  Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri
  Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre;
  1. Nefrit: Böbrek iltihabıdır.
  2. Şeker hastalığı
  3. Hipertansiyon
  4. Taş, tıkanma, tümör gibi idrar yolu hastalıkları
  5. Böbrek kistleri
  6. Diğer nedenler

  Belirti ve bulgular
  Gece idrara kalkma, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, idrar miktarında azalma, hipertansiyon, el, ayaklar ve göz etrafında şişmedir. Böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde belirtiler çok silik olabilir, tek belirti sık gece idrara kalkma olabilir. Gece idrara kalkma akşam çok sıvı (çay, su, karpuz…) alanlarda veya prostat hastalığı olanlarda da görülebilir. Gece idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa bunun nedeni böbrek yetmezliği olabilir. Bu nedenle sık sık gece idrara kalkanların mutlaka böbrek yetmezliği yönünden araştırılmaları gereklidir. Bu amaçla kan ve idrar incelemeleri yapılmalıdır.

  Çok sayıda neden vardır;
  1. Ağır kanama, kusma, ishal, yanık sonucu kan basıncında düşme
  2. Gebelik: Kanamalar, gebelik zehirlenmesi, sağlıksız koşullarda yapılan düşükler
  3. Kalp yetmezliği
  4. Böbrek hastalıkları: Nefrit, böbrek damarının tıkanması
  5. İdrar yollarında tıkanıklık: Kanser, prostat büyümesi, taşa bağlı tıkanma
  6. Ameliyatlardan, özellikle büyük ameliyatlardan sonra
  7. İlaçlar: İlaçlara bağlı akut böbrek yetmezliği sık karşılaşılan bir sorundur, bu nedenle ilaçlar kesinlikle doktor denetiminde kullanılmalıdır.
  8. Depreme bağlı kas zedelenmeleri
   


Similar Threads: Böbrek Yetmezliği
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Böbrek Yetmezliği Sebepleri 18 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri 17 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam Böbrek Yetmezliği Belirtileri 16 Ekim 2011
Sağlıklı Yaşam Böbrekleri uzun süre görevini yapamayan bir insanın yaşamı neden tehlikeye girer? 7 Haziran 2016
Sağlıklı Yaşam Böbrek iltihaplanmasına ne iyi gelir? 21 Ocak 2016