Böbrek Üstü Bezleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 15 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Böbrek Üstü Bezlerinin görevleri
  Böbrek Üstü Bezleri az çalışması
  Böbrek Üstü Bezleri çok çalışması

  Böbrek üstü bezleri (adrenal, suprarenal bezler olarak da bilinir) üçgen biçimini andıran iç salgı (endokrin) bezleridir. Anatomik olarak böbreklerin hemen üstlerinde bulunduklarından bu adı almışlardır. Kabuk (korteks) ve öz (medulla) olarak anılan iki ayrı katmandan oluşan bezlerin temel işlevi fizyolojik gerilim (stres) karşısında kortikosteroid (kabuk katmanı) ve katekolamin (öz katman) bireşimleyip kana salgılamaktır.öbrek Üstü Bezi (Adrenal Korteks)

  Böbrek üstü bezleri böbreklerin üst kısmına yerleşmiş sarımtırak renkli iki yapıdan oluşur. Bezlerin böbrekle doğrudan bir ilişkisi yoktur.

  Mineralokortikoidler: Hücreler arası sıvıda, sodyum ve potasyum başta olmak üzere mineral madde oranını ayarlar.

  Glikokortikoidler: Kortizol bu gruba giren hormonlardan en çok bilinenidir. Kortizolün önemli özelliği, kişinin “stress”in yıkıcı etkisine karşı direnç göstermesinde etkili olmasıdır. Kandaki kortizol seviyesini artıran faktörler; hemen her tip travma, enfeksiyon, aşırı sıcak – soğuk, uyuşturucu maddelerin enjeksiyonu, cerrahi operasyonlar, deri altına alerjik madde enjeksiyonu, canlı hareketini engelleme, yıpratıcı hastalık, gibi sayılabilir.

  Androjenler: Böbrek üstü bezi kabuk bölgesinden salgılanan bu hormonlar; östrojen, progesteron ve testosterondur. Bu hormonlar kadın ve erkeklerde salgılanır. Hormonların yoğunluğuna göre, dişi veya erkek özellikler gelişi

  Böbrek üstü bezlerinin Fazla Çalışması:
  Aşırı çalışma böbrek üstü bezlerinde tümör, böbrek üstü bezi urları
  Aşırı çalışma bezin iç bölümüyle ilgili olabilir. Bu durumda medüllosürrenalom yada feokromositom adını taşıyan bir ur söz konusudur.

  Urun varlığı ise tansiyonun son derece yükselmesi, şiddetli kansızlık, iç sıkıntısı, kusmalar ve kalp çırpıntısı gibi karmaşık belirtili kriz lerle anlaşılır. Krizler sıklaşır ve hasta bir kriz sırasında beyin kanaması yada akciğerde ivegen ödem nedeniyle ölür.

  Bu zararsız urun alınması günümüzde artık bir zorluk göstermemekte ve hasta ne kadar genç ise, o kadar tam bir iyileşme sağlanmaktadır.
  Kabuk bölümü salgılarının çok oluşu nedeniyle bu bölümdeki bir aşırı çalışma çok çeşitli durumlara yolaçabilir. Kabuğun aşırı çalışması halinde ortaya çıkan belirtiler çoğu zaman karmaşık bir nitelik gösterirler.