Böbrek Taşları Böbreğin Hangi Bölgesinde Oluşur

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 1 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


  1. Böbrek taşı, tıpta böbreklerde biriken sert madensel maddelere verilen isimdir.Kalsiyum oksalat, veya ürik asit gibi maddeler idrar içerisinde normalde beklenenden daha yüksek yoğunlukta bulunursa böbrek taşı oluşmaktadır.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/bobrektasi-82370.jpg]bobrektasi-82370[/IMGALT]

    İdrar kanalının herhangi bir düzeyinde takılarak idrar akışına engel oluşturan taşlar genellikle korkulan, şiddetli tipik böbrek ağrılarına neden olmaktadır.Böbrek Taşı oluşumunda beslenme alışkanlıklarımızın etkili olduğunu unutmamamak gerekir beslenme alışkanlıklarımızın rolü büyüktür.Böbrek taşı sorunu yaşamamak için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından öneriliyor.

    Böbrek taşı böbreğin toplayıcı sisteminde bazende ana kanalda bulunurlar.Eğer Böğür dediğimiz bölgemizde ağrı varsa, taş, böbrek ya da üst idrar yollarında olabilir. Diğer yerlerdeki taşlarda ise ağrının yeri değişkenlik göstermektedir.Böbrekler bel kemiğimizin iki yanında, kaburgaların hemen altında yer alan, yumruk büyüklüğünde, fasulyeye benzeyen bir çift organımızdır.En çok taş oluşumunun görüldüğü yer böbreklerdir