Böbrek Büyümesinin Zararları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Böbrek Büyümesinin Zararları
  Böbrek Büyümesinin Zararları Nelerdir?
  Böbrek Büyümesi Hastalığının nedeni nedir?


  Böbrek Büyümesinin Zararları

  Böbrek büyümesinin zararları,böbrek büyümesi hastalığı ve bu hastalıkla alakalı bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Böbrek büyümesi hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

  Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer ) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır.

  Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefTek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

  Belirtiler
  Böbrek boşluğunda bel ağrıları,
  Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon,
  Ateş,
  İdrar yaparken acı,
  Karında şişlik,
  Bulantı ve kusma,
  İki taraflı hidronefrozda susama,
  Keyifsizlik,
  Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

  Tanı
  Ürografi
  MRI
  Ültrason
  Sistoskopi
  Tam idrar testi

  Böbrek Büyümesi Hastalığının nedeni nedir?

  Böbrek Şişmesi
  Böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine ulaşmasına veya keseden çıkışına engel olabilecek her türlü tıkanma Böbrek büyümesinin nedenleri arasında yer alır. Genellikle idrar yollarında bir taş veya bir tümörün idrar yollarını tıkaması sonucu olabilir. Bunun yanında diğer bir sebep ise üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran durumlar kişide böbrek büyümesi hastalığı oluşumuna zemin hazırlar.

  Sonuç ;
  Hastalığın erken fark edilmesi çoğu zaman yararlı olacaktır. Erken dönemlerdeki hidronefrozda tıkanmalar giderilerek tedavi sağlanmış olur. Böylece kişi normal hayatına dönebilir.
  Geç kalınan durumlarda ise aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Çünkü bu durumda tıkanmalar, böbrekte kalıcı hasar bırakmaya başlamıştır bile. Tıkanmalar giderilse bile hasar sebebi ile kişinin normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda gerekirse hasar gören böbrek cerrahi müdahale ile alınabilir. Tabi ki şunu da söyleyelim. Her gün tıpta yeni bir tedavi hizmeti veya ilaçlar bulunmaktadır. Ümidimizi yitirmemeliyiz.
   


Similar Threads: Böbrek Büyümesinin
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Böbrek Büyümesinin Tedavisi 3 Ağustos 2011
Sağlıklı Yaşam Böbrekleri uzun süre görevini yapamayan bir insanın yaşamı neden tehlikeye girer? 7 Haziran 2016
Sağlıklı Yaşam Böbrek iltihaplanmasına ne iyi gelir? 21 Ocak 2016
Sağlıklı Yaşam Böbreklerin sağlığını koruma yöntemleri 18 Kasım 2015
Sağlıklı Yaşam Böbreklere iyi gelen yiyecekler 13 Mart 2014