Bob GeLdof

'Biyografi' forumunda PeDiqRee tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Robert Frederick Xenon Geldof (d. 5 Ekim 1951) Bob Geldof olarak bilinir. İrlandalı şarkıcı, söz yazarı, aktör ve politik eylemcidir.

  Geldof katolik bir ailenin oğludur. Babası Bob derdi. Annesi 41 yaşında şiddetli başağrısından şikayet etti ve kısa bir süre sonra öldü. Dublin yakınında Blackrock Koleje başladı. Sadık katolik milliyetçi toplum düzeni olan, hoşnutsuzluk duyduğu bir okuldu. Daha sonra, kasaplık, yol işçiliği, konserve imalatçılığı gibi işlerde çalıştı. Kanada Vancouver'de haftalık yayınlanan Georgia Straight isimli gazetede müzik eleştirmenliğine başladı. 1975 yılında İrlanda'ya döndüğünde The Boomtown Rats grubunu kurdu ve grubun lideri oldu.

  Geldof rock müziğin renkli bir sözcüsü olarak yükseldi. The Boomtown Rats grubu ilk çıktığı İrlanda'nın The Late Late Show'unda izleyicilerden tepki aldı. Bir aktör olarak başarısını sınırlandırdı. Pink Floyd'un 1982 yapımı The Wall filminde başrolü oynadı.

  Paula Yates Geldof'un uzun süre sevgilisi ve daha sonra eşi oldu. Yates, bir müzik eleştirmeni, The Tube isimli şov programının ve aynı zamanda yatağındaki görüntüleriyle kötü bir şöhrete kavuşmuş The Big Breakfest isimli programın sunucusydu. Geldof The Boomtown Rats'in ilk çıktığı yıllarda , grubun bir hayranı olarak Yates ile tanıştı.


  Geldof'un ilk büyük yardım çalışması; 1981 Eylül ayında Uluslararası Af Örgütü yararına The Secret Policeman's Other Ball isimli gösteride Martin Lewis'in daveti üzerine "I Don't Like Mondays" isimli şarkısının solo versiyonunu söyledi. Bu gösteriye Sting, Eric Clapton ve Phil Collins gibi isimlerde katıldı. Bu isimler birlikte yapılan; Band AidveLive Aid (1985)yardımlarında organizatörlük yaptı. Geldof, Bob Dylan'ın "I Shall Be Released" isimli şarkısında vokallik yaptı. Gösteriler, yan ürün olan albümler ve filmlerle Uluslararası Af Örgütü için mühim paralar topladı, insan hakları konusunda toplumsal bilincin yükseltilmesine çalıştı.


  Yardım Grubu
  1984 de Etiyopya'da ölen çocuklarla ilgili bir makale sonrasında telefon defterinde ki; Simon Le Bon, Nick Rhodes, Andy Taylor, John Taylor, Roger Taylor, Paul Young, Glenn Gregory, Martyn Ware, Siobhan Fahey, Sarah Dallin, Keren Woodward, Paul Weller; Robert Bell, Dennis Thomas, James Taylor, Peter Blake, George Michael, Marilyn, Jody Watley, Boy George, Jon Moss, Sting, Rick Parfitt, Francis Rossi gibi isimleri seferber etti. Albüm yayınlandığı ilk hafta, İngiltere'de tüm zamanların en hızlı satan albümü oldu. Listelerde bir numaraya yükseldi, 3 milyon üzerinde kopyası satıldı ve 13 yıl boyunca kendinden söz ettirdi. Bu büyük başarıdan sonra (listelerde bir numaraya ulaşması) , ertesi yaz dünyada şimdiye kadar görülmemiş en büyük rock konserinin hazırlıklarına başlandı.


  Live Aid
  Geldof durum hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladığında; Afrikalı ulusların, neden böyle büyük bir tehlikede olduğuna keşfetti. Ana sebeplerden biri; Afrika ülkelerinin, batı bankalardan almış olduğu borçlarda geri ödeyememesinden kaynaklanıyordu. Yardım için bağışlanan her pound, ödünç alınan borçların ödenmesi için on misli olarak ülkeden çıkıyordu. Bir şarkının bu durumu düzeltmeye yeterli olmadığını anladı.

  13 Temmuz 1985'de,Bob Geldof ve Midge Ure Live Aid organizasyonunu düzenlediler. Londra Wembley Stadyumu'nda ve eş zamanlı olarak Philadelphia John F. Kennedy Stadyumu'nda sahnelendi. BBC emsali olmayan bir karar aldı ve 16 saat boyunca İngiltere radyo ve televizyonlarında canlı olarak yayınlandı. Tarihin muazzam gösterilerinden biriydi; Phil Collins Concorde'la uçarak aynı gün hem Kennedy Stadyumunda hem Webley'de oldu.

  Toplamda 100 milyon$ üzerinde gelir elde edildi. Geldof'a 34 yaşında yoğun çabalarından dolayı şövalyelik unvani verildi.

  Live Aid ile toplanan paraların büyük bir kısmı Etiyopya'daki sivil toplum kuruluşlarına bir kısmı ise etki ve kontrolü elinde tutan Derg Askeri Cuntası'na verildi. Bazı gazeteciler, Derg'in, güçlenmek ve tekrar iktidara gelmesini finanse etmek için Live Aid, Oxfam ve yerleşim yeri kurma programlarından gelen paraları kullandığını, en az 3 milyon insanın sürüldüğünü ve 50.000- 100.000 arasında insanın öldürüldüğünü iddia etti


  Afrika Komisyonu
  Kendisini 1985'te Live Aid'i yapmaya sevkeden açlık riskini yakından görebilmek için; Ocak 2004'te arkadaşlarıyla birlikte Etiyopya'yı ziyaret etti. Adis Ababa'da İngiliz başbakan Tony Blair'in çevresini kuşattı. Geldof'un biyografisini hazırlayan arkadaşı Paul Vallely Live 8 program notlarında Blair'in şunları söylediğini aktarır: "Bob'u sakinleştir... Ve döndüğünde gel beni gör"

  Sonuç, Afrika Komisyonu'ydu. Blair, Geldof ve 16 diğer üye, Afrika'nın güçlü politikacılar ve diğer güçlü politikacıları Afrika'nın problemlerinin bir yıldan uzun çalışmasını üstlenmek için davet edildi. Taraflar iki iddiayla geldiler. Afrika'nın yönetimde ve savaşta meyda gelen bozulmaları, yozlaşmaları değiştirmeye ve geliştirmeye ihtiyacı vardı. Zengin dünyanın, yeni yollarda bu değişikliği desteklemesine ihtiyaç duyuluyordu. İfade edilen yardımların ikiye katlanması, borçların iptali ve ticaret kurallarının düzenlenmesiydi. Komisyon nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bir plan düzenledi ve 2005'de sunuldu. İzleyen aylarda çık bir biçimde dünya liderleri bu düzenlemeyi dikkate almadı. Geldof G8'e karşı bir baskı oluşturmak, Afrika'ya karşı yeni bir lobinin yaratılmasını zorlaştırmak için dünyanın çeşitli ülkelerinde eşzamanlı sekiz konser düzenledi. Bu konserler Live 8 olarak adlandırıldı.


  Live 8 konserleri
  31 Mart 2005'te, Geldof ve Ure Live 8 projesini ilan eder