Bluetooth adını nerden alır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 16 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


  1. Harald Bluetooth, MS 940-981 yılları arasında Danimarka ve Norveç'i bir arada tutan ve diğer Vikingler'in aksine savaşmaktan çok konuşmayı sevdiği söylenen eski bir İskandinav kralıdır. Kral, mavi böğürtleni çok sevdigi ve sürekli yediği için, dişleri mavi olarak dolaştığından kendisine İngilizce'de "mavi diş" anlamına gelen "Bluetooth" ismi takılmış.

    Kablosuz veri iletişimi teknolojisine bu ismin verilmesinin nedeni ise, İskandinav kökenli firmaların bu sistemin gelismeşine öncülük etmeleri

    Bluetooth, sabit ve mobil cihazlar arasındaki iletişimde kablolara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran, veri ve ses iletişimini kolaylaştıran global bir standarttır.

    Bu teknoloji; küçük boyutlarda, ucuz ve kısa menzilli radyo vericilerinin mobil cihazlara direkt olarak veya bir harici adaptör aracılığıyla entegre edilmesi temeline dayanmaktadır. Global erişime açık olan 2.45 Ghz radyo frekansını kullanan Bluetooth, 721 Kbps veri iletişim hızına ulaşmakta ve 3 ses kanalını kullanabilmektedir. Birçok cihazın Bluetooth Wireless Teknolojisi uyumlu hale gelmeleri için yapılacak ilave masrafın kullanıcıya 20 dolar gibi çok düşük miktarlara mal olacağı düşünülmekte. Bunun yanında enerji tasarrufunda da büyük avantajlar sağlayan bu teknoloji ile bekleme modunda 30 mikro Amper ve iletim modunda 8 - 30 miliAmper akım çekilmesi, güç kullanımında önemli ekonomi sağlanmasına imkan vermektedir.
       2. Bluetooth, 10. yüzyılda yaşayan Danimarka kralı Harald Blatand'ın İngilizceleştirilmiş adı. Harald, Danimarkalı kabileleri bir krallıkta toplamış, farklı kişilerin iletişim kurmasını sağlayarak tarihçiler arasında ün kazanmıştı.