Blogger'da FTP Devri Bitiyor

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 3 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Google'ın Blogger servisinde fişini çekmeyi planladığı FTP desteği, blog evreninin dününü ve bugününü sorgulatıyor.
  Online günlük tutmak, daha yaygın deyişle blog kullanmak büyük ölçüde Blogger sayesinde bugünlere geldi dersek pek de yanlış olmaz. Bir zamanlar kendi web alanınızda blog yayınlamanın tek yolu, Blogger'ı içerik yönetim sistemi olarak kullanırken, FTP ile HTML sayfalarını kendi sunucunuza aktarmakla mümkün oluyordu.

  Oysa şimdilerde Blogger kullanıcılarının yüzde biri bile bu FTP özelliğini kullanmıyor. Oysa bu servisi işler kılmak için kullanılan mühendislik kaynakları hiç de azımsanacak gibi değil. Öte yandan Google'ın bu altyapıyı değiştiriyor olması, FTP işlemleri için gerekli kodun baştan aşağı yazılmasını gerektirecek.

  Tüm bu can sıkıcı işlemlerden tek bir hamlede kurtulmak isteyen Google da, Blogger'daki FTP desteğini sonlandırmaya karar verdi. Eğer Blogger'ın FTP servisiyle güncellediğiniz bir site varsa, bilgileriniz kaybolmayacak. Sadece artık bu yöntemle güncelleme yapamayacaksınız. Twitter gibi mikro blog sitelerinin revaçta olduğu günümüzde, Google'ın kaynak kullanımı açısından doğru bir karar aldığını söylemek mümkün.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014