blefarit nedir, blefarit belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 31 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. blefarit nedir
  blefarit nedir, belirtileri nelerdir


  BLEFARİT:
  Gözkapağının iltihabi bir hastalığıdır.
  Her iki cinsiyette, her yaşta görülebilir ve olabildiğince yaygındır. Blefarit süreğen bir hastalıktır, tedaviye karşın tekrarlayabilir.
  Blefarit hastalığı, anatomik ve klinik özellikleri açısından ön ve arka blefarit olarak ikiye ayrılır. Ön blefaritte gözkapağının bilhassa dış kenarı, kirpik dipleri etkilenir. Ön blefarit, bakterilerin aşırı oranda çoğalmasına veya derinin yağlı-kepekli olmasına bağlıdır. Arka blefarit ise kapağın göze değen arka kısmını tesirler ve buradaki gözyaşı yağ bezlerinin anormal olmasıyla ilişkilidir.


  Belirtileri

  Blefarit olanlarda, sabah uyandıklarında, gözlerinin kenarında sümüksü bir salgı oluşur. Alt ve üst göz kapağının her ikisi de yağlı gibi görünür, pul-pul kabuk tutmuş gibi de olabilir ve kirpikler birbirine yapışır. Düşen parçalar, bazen gözün içine düşer ve gözünüzü kırptığınız zaman taneli, pürüzlü bir şey varmış hissine kapılırsınız; bazı kişilerde bu durum konjontüvite (göz nezlesi) sebep olur.

  Gözünüz bazen kızarmış ve şişmiş olabilir. Bazı ileri blefarit vakalarında, göz kapaklarının kenarında küçük yaralar oluşabilir ve kirpikler dökülür, ya da korneada iltihaplanmaya ilave olarak yara oluşabilir.


  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 31 Ara 2011