Blaise Pascal Kısa Hayatı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Blaise Pascal Kısa Hayatı  Blaise Pascal Biyografisi  19 Haziran 1623'te doğdu, 19 Ağustos 1662'de öldü. Pascal, henüz küçük yaşta kendisini gösteren dehalardandır. Henüz 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendine bulmuştur.

  Pascal, 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir.
  Pascal yalnızca teorik bilimlerde değil, pratik ve deneysel bilimlerde de yetenekli ve özgün bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli'nin atmosfer basıncı ile ilgili çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üzerine düşünmüş ve sikloid eğrisinin özelliklerini keşfetmiştir.

  Pascal, çok genç yaşlarda çok önemli çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine çok önemli katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında ölmüştür.
   


Similar Threads: Blaise Pascal
Forum Başlık Tarih
Biyografi Blaise Pascal Hayatının Özeti 20 Haziran 2012
Biyografi Blaise Pascal Nerelidir 20 Haziran 2012
Biyografi Blaise Pascal Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar 19 Haziran 2012
Biyografi Blaise Pascal Matematiğe Katkıları 19 Haziran 2012
Biyografi Blaise Pascal Kişisel Özellikleri 18 Haziran 2012