Blaise Pascal Buluşları

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 15 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Blaise Pascal İcatları

  Blaise Pascal Neyi icat etti

  [​IMG]

  Blaise Pascal önemli geometri ve fizik kitapları yazdı, sonra da bir hesap makinesi icat etti. 16 yaşındayken yazdığı Essai pour les coniques (1640; “Koniklere İlişkin Deneme) adlı kısa çalışmasıyla büyük matematikçi René Descartesın bile ilgisini çekmeyi başardı. Vergi mahkemesi başkanı olan babasının vergi hesapları için çok zaman harcadığını gören Pascal, 1642-44 arasında, dişli çarklarla çalışan ve toplama çıkarma işlemleri yapabilen bir hesap makinesi geliştirdi. Bu aygıt ilk mekanik hesap makinesiydi Pascalın matematik alanındaki öbür başarıları arasında, diferansiyel hesap ve olasılık kuramına katkıları sayılabilir. Pascal, akışkanlarla ilgili çalışmaları sonu cunda Pascal yasası olarak bilinen önemli bir ilkeyi ortaya koydu. Fizik alanında da Pascalın çok büyük katkıları olmuştur. 1643′te İtalyan Evangelis ta Torricelli, yeryüzündeki her şeyin üzerinde bir hava basıncı olduğunu gösteren ve bu basıncı ölçen barometreyi bulmuştu. Pascal deniz düzeyinden yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azalması gerektiğini düşündü ve 1648′de gerçekleştirdiği deneyle bunu kanıtladı.

  Pascal üçgeni, binom açılımındaki katsayıları bulmaya yarar. Pascal'ın bu üçgeni, olasılıklar kuramında da ustalıkla kullanılır. Bu üçgen, biyolojideki uygulamalar, matematik, istatistik ve pek çok modern fizik konularında uygulama alanı bulunur.

  Pascal'ın bazı eserleri;

  Bilimsel incelemeler: Konikler Üzerine Deneme, Boşluğun İncelemesi, Çevrime İlişkin Değirmi Mektup.

  Dinsel ve felsefî eserler: Aşkın ihtirasları Üzerine Konuşma, Anılar, Tanrı İnayeti Üzerine Yazılar, Hıristiyan Dininin Savunması (ölümünden sonra “Düşünceler adıyla yayımlandı).
   
  Son düzenleme: 16 Haz 2012