Biyolojide pupa ne demektir?

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Biyolojide pupa ne demektir?

  Pupa dönemi iç organların kaynaşarak ergine has sekil aldıkları bir nevi uyku dönemidir. Bu dönemde iç organların kaynaşması larvaya ait bazı organların yok olarak yerine ergine ait olanların meydana gelmesine Histoliz olayı denir.

  Böcekler bu dönemde genellikle kuytu yerlerde saklanırlar. Bazıları son larva dönemini tamamlarken bir koza meydana getirir. Onun içinde pupa olur. Bazılarında çesitli maddeleri birbirine yapıştırarak bir yuva meydana getirir. Pupaların hepsi yapıca birbirine benzemez. 3 ayrı tip ayırd edilir.

  1- Serbest pupa: Bu tipte anten, bacak ve kanat izleri vücut üzerinde serbest olarak bulunur. Ergin hale gelince böcek pupa gömlegini sirt taraftan yirtarak disariya çikar. Ör: Coleoptera Hymenoptera, Diptera bazi famlar.

  2- Mumya pupa: Bu tipte anten bacak kanat vücut üzerine yapisiktir. Ergin hale gelen böcek gömlegini sirttan yirtarak disari çikar. Lepidopteralarda görülür. Son takimdaki pupa tipine özel olarak Chrysalid adi verilir.

  3- Fiçi pupa-Son larva döneminden pupaya geçiste gerçekte serbest olan pupa disardan düzgün yüzeyli bir kap içersine kendini hapseder. Oval sekilli olan bu kap üzerinde enine daireler seklinde segment çizgileri bulunur. Bu nedenle Hymenoptera kozalarindan kolayca ayird edilir. Böcek ergin hale gelince fiçinin tepesinde kapak seklinde kalkan bir kisimdan disari çikar. Ör: Diptera takimi familyalarinin çogunda.
    2. Pupa, böcek gelişmesinde larva ve ergin dönemleri arasındaki bir evredir.