Biyoloji alanında yapılan araştırmaların insan sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine katkıları

'Ders notları' forumunda Burcu tarafından 20 Eylül 2014 tarihinde açılan konu


  1. Biyoloji alanında yapılan çalışmalar, son iki yüzyılda insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi konusunda önemli katkılar sağlamıştır. Bu katkılardan biri de aşı üretimidir.

    Bugün büyük ilaç fabrikalarında ileri teknoloji ile üretilen aşılar ilk defa 1700'lü yılların sonlarında, İngiliz doktor Edward Jenner tarafından keşfedilmiştir.

    1717-1718 yılları arasında İngiltere'nin Osmanlı Devleti büyükelçisi olarak görev yapan Edwart Wortley Montagu'nun eşi Lady Montagu, İstanbul'da çiçek hastalığından korunmak için halkın bir yöntem uyguladığını öğrenmiş ve bundan bir mektubunda arkadaşına bahsetmiştir. İngiltere'ye döndükten sonra bunu zamanın uzmanlarıyla paylaşmıştır. Bunu öğrenen Jenner, bu yöntemi hayvanlardan insana olacak şekilde bilimsel metotlarla geliştirmiştir.

    Bunun yanı sıra çocuk felci, kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B gibi diğer hastalıklar için bilim adamları yoğun olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

    Mesela insülin, kan şekerini düşüren bir hormondur. Sağlıklı yaşam için insülin miktarının kanda belli düzeyde bulunması gerekir. Bu nedenle insülin hormonunun yetersizliğinde şeker hastalığı görülür. İnsülin hormonu yıllarca kesilen hayvanlardan elde edilmekteydi. Ancak bu durum, hem alerjik tepkimelere neden olmaktaydı hem de ekonomik değildi. Günümüzde ise, biyoteknolojik yöntemlerle insana ait insülin geni bakterilere aktarılarak daha ucuz ve daha bol insülin hormonu üretimi yapılmaktadır.