Biyografi Nedir – Biyografinin Özellikleri Nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 4 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Biyografi Nedir, Biyografi Ne Demek, Biyografi Hakkında bilgi, Biyografinin Özellikleri nelerdir, Biyografide Nelere Dikkat Edilmeli,

  Biyografiye Yaşam öyküsü denir. Birinin yaşamını anlatmayı konu alan edebiyat türüdür.
  Yazarın kendi yaşamını anlattığı oto biyografiler de bu türün içinde yer alır. Yaşam öyküsü kişisel anılara ya da araştırma sonucu edinilmiş sözlü ve yazılı malzemelerin düzenlenmesine ve yorumlanmasına dayandığı için tarihin bir dalı olarak da görülebilir. Ama konu alınan kişinin bireyselliğini, yaratıcı ve duygudaş bir kavrayışla aktarmaya çalıştığı için aynı zamanda edebiyatın bir koludur.

  * Tarihte ölen kişinin yaşamını ve yapıtlarını öven mezar yazıtları ve cenaze törenlerindeki konuşmalar yaşam öykülerinin ilk örnekleri sayılabilir. Daha sonra eldeki verilerin keyfi ya da eleştirellikten uzak bir yorumuna dayanan, söz konusu kişiyi övmek ve okura örnek oluşturmak için yazılan yaşam öyküleri başlamıştır. Bunun hemen ardından kişilerin gerçek yüzünü ortaya çıkarmayı amaçlayan eleştirel yaşam öyküleri de kaleme alınmıştır.

  *Yaşam öyküsünün bir başka özelliği, yazarının tarafsız olmamasıdır. Yaşamını yazdığı kişiyi sunar ve yorumlarken kendi kişiliğini de eserine yansıtır. Otobiyografi türünde bu özellik daha da belirgindir.

  -Tanınmış, yapıtlar yazmış,ün bırakmış kişileri tanıtmak amacıyla

  -Kişilerin çalışmaları, yaşamları, yapıtları anlatılır.

  -Açık, yalın bir dille,tarafsız yazılmalı.

  -Belgelere dayanarak
   
Yükleniyor...