Bitmeyen Yoksulluk Sınırı

'Haberler' forumunda zamaneanne tarafından 31 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Belki de gelişmekte olan ülkelerin en büyük belirtisi yoksulluk sınırı. Zengin ile fakirin arasındaki uçurum günden güne derinleşirken yoksulluk sınırı da aynı oranda artıyor.

  Açlık ve yoksulluk sınırı Araştırmasının sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması (açlık sınırı) 958 lira olarak belirlendi. Asgari ücrete bile yaklaşmayan bu rakam ülkemizin içinde bulunduğu dar boğazı da gösterir nitellikte.

  Araştırmanın bir başka çarpıcı rakamı ise toplam harcamalarda. "Gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 121 lira olarak hesaplandı."

  İnanabiliyor musunuz 3 bin 121 lira ile ancak ihtiyaçlarını giderebilecek bir ailenin eiine 800 lira geçerse ne olur, bu aile ne yapar? İşte tüm yaşanan olumsuzlukların, cinayetlerin, hırsızlıkların ve hatta terörün cevabı burada yatıyor. Durum böyleyken de tüm yoksulluk sınırı araştırmaları birer rakamdan ibaret kalıyor.

  Zamaneanne/ Forumdas. net