Bitkisel Şampuanlar

'Kişisel Bakım' forumunda Wish tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bitkisel Bakım Şampuanları
  Bitkisel Şampuanların Saçlara Faydası
  Bitkisel Şampuanlar Nasıl Yapılır
  Bitkisel Şampuan Nasıl Kullanılır
  Hassas ve ince telli saçlar için bitkisel şampuan
  Yağlı saçlar için bitkisel şampuan


  [​IMG]


  Saçlarınızı parlatmak için


  maydanozu suda 20 dakika kaynatın. Süzün elde ettiğiniz suyu durulama da kullanın.Koyu renk saçlara pırıltı vermek için: iki çorba kaşığı biberiyenin üzerine iki bardak su dökün. 30 dakika böyle bırakın. Süzün ve elde ettiğiniz suyu son durulama suyuna katın.

  Tabii saç rengini daha güzelleştirmek için

  Bir avuç ısırgan yaprağını 2 bardak suda, yumuşayınc Aya kadar kaynatın. Süzün, elde ettiğiniz bu suyu son durulama suyuna karıştırın ve saçı durulayın. Ayrıca bu karışım saça gürmüş gibi bir görünüm sağlar.

  Sarı saçlara daha açık bir ton vermek için

  1 çay fincanı kuru Alman papatyasını 2 bardak suda yarım saat kadar kaynatın. Sonra süzün ve elde ettiğiniz bu suyu son durulama suyu olarak kullanın. Durulam ayı yaparken bir leğenin üzerine Doğru eğilin. Leğene dolan papatya suyunu birkaç defa başınıza tekrar tekrar dökün.

  Saçın rengini için az açmak için

  1 çay fincanı kuru alman papatyasını 2 bardak suda yarım saat kaynatın. Sonra süzün, elde ettiğiniz sıvıyı son durulama suyu olarak kullanın. Durulamayı bir leğenin üzerinde yapınki suyu tekrar tekrar kullanın.

  Saçın rengini açmak için: 4 çorba kaşığı dövülmüş ravent kökünü 3 bardak suda yarım saat kaynatın. Sonrada birkaç saat böyle bırakın. Süzün ve elde ettiğiniz suyla Saçınızı birkaç defa durulayın.

  Yumuşaklık, parlaklık veren bitkisel krem

  iki bardak kaynar suyu( koyu renkler için) iki çorba kaşığı biberiyenin (açık renkler için) alman papatyasının üzerine dökün 30dk bekletin elde ettiğiniz suya 90gr tatlı badem yağı 20 damla lavanta çiçeği esansı katın

  Nazik saçlar için şampuan

  Gerçekte nazik, ince saçlar için arap sabunundan daha iyi bir şey olamaz. 120 gr. Araplardan Sabunu alarak bunu iki, bardak sıcak suda eritin. Bu karışım birkaç gün içinde düzgün şekilde donarak pelte halini alır. Bundan azar azar alarak saçlarınızı yıkayın.

  Şifalı bitkilerle yapılan şampuan

  Biberiye, kekik, adaçayı, ısırgan otu bilgilerinden birini iyice kaynatın ve süzün. Elde ettiğiniz suyu saf zeytinyağlı sabunla normal bir kıvam alana kadar karıştırın.

  Yumurtalı şampuan

  2 yumurtanın sadece sarılarını bir çay bardağı sıcak suyla iyice çırpın. Sonra bu karışımı 5–10 dakika boyunca saçınıza ve baş derinize masaj yaparak iyice yedirin. Saçın ve cildin karışımı iyice emmesi için bu karşımı 10 dakika boyunca saçınızda bekletin. Sonra saçınızı iyice durulayın. Bundan önce ya da sonra saçınızı şampuanla yıkamanıza gerek yoktur.

  Yumurtalı konyaklı şampuan

  2 yumurtanın sarısını bir çay fincanı konyak, yarım çay fincanı sıcak su karışımına çırpa çırpa katın. Bu şampuanı ova ova saçlarınıza içirtin. Saç tellerinin bu karışımı iyice içmesi için 10 Dk. Beklemeye bırakın ve sonra durulayın.

  Yumurtalı alman papatyalı şampuan

  Alman papatyasını kaynatarak koyu bir su elde edin. Yağlı yada dengeli saçları yıkamak için çırpılarak, köpük haline getirilmiş yumurta akını buna katın. Kuru saçlar için ise papatya suyuna çırpılmış yumurta sarısını katın. Bu şampuan sadece açık renk saçlar içindir. Koyu renk saçlar içinde aynı reçeteyi kullanabilirsiniz. Yalnız alman papatyasının yerine adaçayı, kekik suyu, biberiye suyu kullanın.

  Yağlı saçlar için şampuan

  4 yumurtanın sarılarını da aklarını da iyice çırpın. Bunu saçlara masaj için 15 Dk. Bekletin. Suyla yumurtaları iyice akıtın. Sonra saçları bir çay fincanı gülsuyu, bir çay fincanı limon karışımı ile güzelce durulayın.
   


Similar Threads: Bitkisel Şampuanlar
Forum Başlık Tarih
Kişisel Bakım Bacaklardaki Çatlaklar için Bitkisel Çözüm 5 Şubat 2015
Kişisel Bakım Topuk Çatlaklarına Bitkisel Çözüm Nasıl Olur? 27 Mayıs 2014
Kişisel Bakım Kepeğe karşı bitkisel çözüm yollar 14 Nisan 2014
Kişisel Bakım Saç beyazlaması bitkisel tedavi 26 Aralık 2013
Kişisel Bakım Cilt Yanıklarına Bitkisel Çözüm 13 Şubat 2013