Bitkilerde Fotosentez Nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 1 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


  1. Bitkilerde Fotosentez    Fotosentez nedir kısaca sizlere tanımı yapalım;Klorofil taşıyan canlılarda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi olayına Fotosentez denir.Bu şekilde besin üreten canlıların hepsine foto sentetik organizmalar denmektedir ve bunların büyük çoğunluğunu bitkiler oluşturmaktadırlar.Fotosentez, basit ve yüksek yapılı bütün klorofilli kara ve su bitkileriyle az bir bakteri türünde kendini gösterir.

    Fotosentez En çok yapraklarda olmaktadır. Mantarlar fotosentez yapmazlar. Fotosentez sonucu, glikoz, su ve oksijen meydana gelir. Glikoz, meydana gelen diğer elementlerle birleşerek kimyasal yapısını değiştirerek, diğer karbonhidratlar, yağlar ve aminoasitlere dönüşürler.

    Ayrıca Fotosentez, ışık enerjisini kimyasal bağ enerjisine dönüştürerek ilk basamaktaki organik madde üretimini sağlayan mekanizmaya denir.Bu Bitkiler besin zincirinin ilk halkasını oluşturduğu için, diğer bütün canlıların var olabilmesi ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli enerji fotosentez olayı sırasında elde ederler.
     


Similar Threads: Bitkilerde Fotosentez
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Bitkilerde İletim Dokusu 10 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Bitkilerde Hayat Döngüsü Nasıl Olmaktadır 7 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Bitkilerde Aşılama Nasıl Yapılır 6 Temmuz 2013
Bunları biliyormusunuz Bitkilerde Görülen Üreme Çeşitleri 5 Haziran 2013
Bunları biliyormusunuz Çiçekli Bitkilerde Üreme 2 Haziran 2013