Bitkilerde eşeyli üreme ve çimlenme

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 9 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Bitkilerde eşeyli üreme ve çimlenme


  Çiçek tohumlu bitkilerde üreme organıdır.Tohumlu bitkiler açık tohumlu ve kapalı tohumlu bitkiler olmak üzere iki alt bölüme ayrılırlar.Tozlaşma, rüzgar yardımı ile olduğundan çok sayıda polen oluşturulur. Döllenmeden sonra tohum taslağında gelişen tohum da kozalak pulları içinde açıkta bulunmaktadır.

  Çiçeğin en içteki bölümü ise dişi organdır. Bir çiçekte bir veya daha fazla dişi organ bulunabilir. Dişi organ, yumurtalık ovaryum dişicik borusu ve tepecik kısımlarından oluşmaktadır. Yumurtalık içinde tohuma dönüşecek tohum taslakları bulunur. Dişicik borusu polen tüpünün geliştiği yerdir. Tepecik, polenlerin tutunduğu ve çimlendiği nemli, yapışkan kısımlarındandır.

  Çiçekli Bitkilerde Üreme Hücrelerinin Oluşumu şöyledir;Polen (Çiçek tozu) oluşumu: Erkek organın başçığındaki polen keselerinde diploit (2n) kromozomlu polen ana hücreleri mayoz bölünme geçirerek n kromozomlu mikrosporları oluşturur.

  Her bir polen ana hücresinden 4 adet mikrospor meydana gelir. Her mikrospor çekirdeğinin mitoz geçirmesiyle ikişer çekirdekli polenler oluşur. Çekirdeklerden biri döllenmede görev alan üretken çekirdek generatif diğeri polen tüpünü oluşturan tüp çekirdektir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/tam-cicegin-yapisi-5179.jpg]tam-cicegin-yapisi-5179[/IMGALT]