Bitkilerde Büyüme Ve Gelişme

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 25 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Bitkilerde Büyüme Ve Gelişme Hakkında Bilgi  Bitkilerin büyüme ve gelişme olayları, ortamın çeşitli faktörleri ve her bitkinin kendine özgü olan iç özelliklerine bağlıdır.Bitkilerde döllenmeyi sağlayan gerçek gametler mayoz bölünmeyle değil, mayozu izleyen mitoz bölünmeli hazırlık dönemiyle meydana getirilir.

  Çeşitli dış faktörler büyüme ve gelişme üzerine farklı etkiler gösterirler.

  Yeşil bitkilerin, büyüme ve gelişmeleri için belli bir ışık gereklidirBazı ilkel bitkiler ışık ihtiyacı hissetmezler.Fazla ve siddetli ışığın çoğu zaman büyüme üzerinde durdurucu etki yaptığı da bilinen bir gerçektir.Fazla güneşli ortamlarda bitkilerin bodur oluşu bu sebeptendir.Işıksızlık büyümede hızlandırma yapmaktadır. Bitkinin anormal gelişmesine neden olmaktadır.Karanlık ortamda yaşamaya zorlanan bir bitki fazla uzar, rengi sarı ve yaprakları küçüktür.

  Bitkiler için uygun ışık şiddeti türlerine göre değişim gösterir.Bitkiler, gölge seven ve güneş seven bitkiler diye ayırt edilir.Her bitkinin yapısal büyümesinde gerek duyduğu ışık değişkendir ve ışık siddeti büyümede önemli bir etkendir.

  Bitkinin büyüyüp gelişmesi için bulunduğu ortamda belli bir sıcaklığın olması gerekir.Genel olarak 00 ile 400 C arasında bitkiler gelişme ve büyüme gösterebilir.Her bitkiye göre değişen uygun ısı derecelerinin altında ve üstünde gelişme ve canlılık sona erer.

  Su bitkilerin yaşaması için zorunlu maddelerden biridir. Bitkilerin büyüyüp gelişmesi için belli miktarda suya ihtiyaç vardır. Su fazlalığı genel olarak büyümeyi hızlandırır.Buna karşılık kurak ortamlarda yetişen bitkilerde büyümede gerilik görülür ve dolayısıyla bodurluk göze çarpar.Su azlığı ayrıca farklılaşmayı olumsuz etkiler.Yerçekimi bitkilerde hormon salgısını hızlandırır. Bu olay büyüme ve gelişmeye etki eder.