Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar Nelerdir

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bitki ve Hayvan Hücresi Karşılaştırması  Isik mikroskobunda yapilan gözlemlerde bile bitki ve hayvan hücresi arasindaki farklar izlenebilir.bitki hücresinin çeperinde selüloz vardir. Hayvan hücresi ise selüloz çeper içermez. Selüloz bitki hücresine belli bir dayaniklilik ve sekil verir. Hücre çeperi vakuollesen protoplastlarin yüksek osmotik basincina karsi koyar. Turgor ve hücre zari arasindaki dengeyi saglar ve hücrenin patlamasini önler. Hayvan hücresi ise degisken sekillidir.

  Bitki ve hayvan hücresi genelde ayni organellere sahiptir. Bunlardan çekirdek ve mitokondriler çift tabakali membran tasir.

  Plastid membrani da çift tabakalidir ve sadece bitki hücresinde vardir. Bitki hücresinde olupta hayvan hücresinde olmayan bir diger organel de merkezi vakuol (büyük koful) dür. Tek tabakali membran tasiyan endoplazmik retikulum (ER), diktiyozom, lizozom ve küçük vakuoller hem bitki hemde hayvan hücresinde görülür. Ribozom membransiz olup her iki hücre tipinde de görülür. Sentriyoller hayvansal hücrelerin çogunda bulunur fakat bitkilerde bulunmaz.

  bitki hücresi:

  [​IMG]

  + hücre çeperi bulunur.
  + sitoplâzmada plastitler vardır.
  + kofullar çok ve büyüktür.
  + lisozom ve sentrozom bulunmaz.
  + anket yapamaz.

  hayvan hücresi:


  [​IMG]

  + hücre çeperi bulunmaz.
  + plastitler yoktur.
  + kofullar az ve küçüktür.
  + lisozom ve sentrozo