Bisikletin çocuklara faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 21 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bisikletin faydaları
  Bisikletin çocuklara olan faydaları


  [​IMG]

  Bisiklete binen çocukların kendine güveni gelişip ilerde daha sağlıklı birer fert oluyorlar.

  Çocuk eğitim uzmanı Pelin Akarsu, tüm çocukların bir bisiklete sahip olma hayali olduğunu belirterek, bisiklet sürmenin çocuğun ruh ve beden sağlığına büyük katkısı olduğunu kaydetti.Bisikletin eğlencenin yanı sıra çocuğun kendine olan güvenini artırdığını belirtti. “Bir aracı kullanabilmenin verdiği güven duygusu çocuklarda bu duygunun pekişmesine yol açıyor. dedi.

  Güven duygusunun pekişmesinin yanı sıra çocuğun beden denge, dikkat ve yoğunlaşma yeteneklerinin de bisiklet sayesinde geliştiğini dile getiren Akarsu, hiçbir oyuncak ve aracın bisiklet kadar denge yeteneğini geliştirmediğinin altını çizdi.
  Bisiklet sürebilen bir çocuğun ayrıca sağlıklı bir çocuk olarak da görülebileceğini vurgulayan Akarsu şu bilgileri verdi: “Bisiklet tüm bedenin uyum içinde hareket etmesiyle kullanılabilen bir araç.

  Ayakların muntazaman pedal çevirmesi, dengede durabilme, ilerleyebilme, yön değiştirebilme ruh ve beden sağlığına bağlı bir yetenek. Biz bisiklet sürebilen bir çocuğu büyük ölçüde sağlıklı bir çocuk olarak değerlendiriyoruz. Çünkü dikkat, denge ve yoğunlaşma olmadan bisiklet sürebilmek mümkün değildir.

  BİSİKLET SÜREN ÇOCUK DAHA SAKİN OLUYOR

  Bisiklet kullanan bir çocuğun daha uysal olduğunu vurgulayan Akarsu, “Bisiklet, çocuğun enerjisini harcayacağı mükemmel bir araç. Hiçbir oyun bisiklet kadar çocuğun enerjisini boşaltmasına imkân vermez. diye konuştu. Bisikletin beden gelişimine de çok büyük katkısı olduğunu vurgulayan Akarsu, bisikletin kasları düzenli çalıştırdığını anlattı.

  Çok fazla tatlı gıdalar tüken çocukların daha kolay kilo alabildiklerini hatırlatan Akarsu, ancak bisiklet süren çocukların ise sistematik hareket sebebiyle kilo sorunlarının olmadığını dile getirdi. Bisiklet süren çocuğun daha sık nefes alması nedeniyle bol oksijen aldığını aktaran Akarsu, bunun da sağlıklı hücrelerin gelişimi bakımından artı değer sağladığını kaydetti.

  Tedbir almadan bindirmeyin

  Ebeveynler çocuklarının bisikletlerinin frenlerini sık sık kontrol etmeli ve bisikletleri belirli aralıklarla bakımdan geçirmeli.

  Bisikleti trafik akışı olmayan yerlerde kullanacak olsa bile çocuk trafik kurallarına ilişkin bilgilendirilmeli.

  Çocuk, bisikletini mümkünse bir yetişkinin gözetiminde kullanmalı. Bisiklet kullanımı sırasında yaşanması muhtemel kazalar çocuklara çok iyi anlatılmalı.

  Çocuk için mutlaka yaşına ve boyuna uygun bisiklet satın alınmalı. Bisiklette mutlaka bir korna ya da zil bulunmalı.
    2. Cevap: Bisikletin çocuklara faydaları

  Ne çok yararı varmış bisiklete binmenin... Bisikletten düşmenin faydalarını unutmayalım ama :f84:Düştükçe kalkıp yeniden biniyosun,:) hayatta hiçbirşeyden pes etmemeyi öğreniyosun ;)
    3. Cevap: Bisikletin çocuklara faydaları

  Bencede ne kadar yararları varmış bisikletin .. :f40: Düşmenin pek yararı var diyemem aslında Anniccha ablacım .. :) Ben çok düştüm dizim hep kanadı ve bende dizimin acısıyla bir daha binemedim aradan bir iki gün geçtikten sonra biniyorum aslında .. :f30: Teşekkürler ZeuS abicim .. ;)
    4. Cevap: Bisikletin çocuklara faydaları

  Bana da çok faydası oluyor.O bisikleti olduğu yerden ben alıp parka indiriyorum :) Sonra tekrar ben alıyorum onu parktan :) Gercekten çok faydalı :)
    5. Cevap: Bisikletin çocuklara faydaları

  Bizde balkona çürümeye bıraktık.:(Büyümüş küçük paşamız bisiklet değil motorsiklet istermiş.:f196:
    6. Bisiklet boy uzatırmı???