Biruni Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 15 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Biruni Hakkında Kısaca Bilgi

  Abu'l-Reyhan Muhammed Bin Ahmet El-Biruni El-Harizmi sadece Türk ve İslam dünyasının değil, dünyanın en büyük bilim adamlarından biri sayılmaktadır. 15 Eylül 973 tarihinde Ceyhun nehri kıyısındaki Hive kasabasında doğmuştur.Biruni hastalıkları tedavi konusunda değerli bir uzmandı. Yunan ve Hint tıbbını incelemiş,Sultan Mesud'un gözünü tedavi etmişti. Otların hangisinin hangi derde deva ve şifa olduğunu çok iyi bilirdi. Eczacılıkla doktorluğun sınırlarını çizmiş, ilaçların yan etkilerinden bahsetmiştir.Biruni 1051 yılında Gazne'de ölmüştür.
    2. Yaşadığı çağa damgasını vurup " Biruni Asrı " denmesine sebep olan zeka harikası bilgin 973 yılında Harizm'in merkezi Kas'ta doğdu. Esas adı Ebu Reyhan b. Muhammed'dir. Küçük yaşta babasını kaybetti. Annesi onu zor şartlarda, odunsatarak büyüttü. Daha çocuk yaşta araştırmacı bir ruha sahipti. Birçok kOnuyu öğrenmek için çılgınca hırs gösteriyordu. Tahsil çağına girdiğinde Harizmşahların himayesine alındı ve saray terbiyesiyle yetişmesine özen gösterildi. Bu aileden bilhassa Mansur, Biruni'nin en iyi bir eğitim alması için her imkanı sağladı.

  Bu arada İbni Irak ve Abdüssamed b. Hakim'den de dersler alan bilginimizin öğrenimi uzun sürmedi, daha çok özel çabalarıyla kendisini yetiştirdi. Araştırmacı ruhu, öğrenme hırsı ve sönmeyen azmiyle birleşince 17 yaşında eser vermeye başladı. Fakat Me'munilerin Kas'ı alıp Harizmşahları tarihten silmeleriyle Biruni'nin huzuru kaçtı, sıkıntılar başladı ve Kas'ı terketmek zorunda kaldı. Ancak iki yıl sonra tekrar döndüğünde ünlü bilgin Ebü'lVefa ile buluşup rasat çalışmaları yaptı.

  Daha sonra hükümdar Ebü'lAbbas, sarayında Biruni'ye bir daire tahsisedip, müşavir ve vezir olarak görevlendirdi. Bu durum, hükümdarların ilme duydukları derin saygının göstergesi, bilginimizin de devlet başkanları yanındaki yüksek itibarının belgesiydi.

  Gazneli Mahmud Hindistan'ı alınca hocalarıyla Biruni'yi de oraya götürdü. Zira onun yanında da itibarı çok yüksekti. "Biruni, sarayımızın en değerli hazinesidir'derdi. Bu yüzden tedbirli hünkar, liyakatını bildiği Biruni'yi Hazine Genel Müdürlüğü'ne tayin etti. O da orada Hint dil ve kültürünü bütünüyle inceledi. Üstün dehasıyla kısa sürede Hintli bilginler üzerinde şaşkınlık ve hayranlık uyandırdı. Kendisine sağlanan siyasi ve ilmi araştırmalarına devam etti. Bir devre adını veren, çağını aşan ilmi hayatının zirvesine erişti. Sultan Mes'ud, kendisine ithaf ettiği Kanunu Mes'udi adlı eseri için Biruni'ye bir fil yükü gümüş para vermişse de o, bu hediyeyi almadı.

  Son eseri olan Kitabü's Saydele fi't Tıb'bı yazdığında yaklaşık 77 yaşında idi. Üstad diye saygıyla yad edilen yalnız İslam aleminin değil, tüm dünyada çağının en büyük bilgini olan Biruni, 1051 yılında Gazne'de hayata gözlerini yumdu.
    3. biruni 15 eylül 973 tarihinde ceyhun nehri kıyısındaki hive kasabasında doğmuştur 1051 yılında gaznede ölmüştür biruni hastalıklı tedavi konusunda değerli bir uzmandı yunana ve hint tıbbını incelemiş sultan mesutun gözünü tedavi etmiştir. otların hangisinin hangi derde ve şifa olduğunu çok iyi bilirdi eczacılıkta doktorluğun sınırlarını çizmiştir ilaçlarınyan etkilerindenbahsetmiştir
  biruninin kişiliği
  biruni elinden kalemden düşmeyen gözü kitaptan ayrılmayan iman dolu kalbi tefekkürden dur olmayan benzeri her asırda görülmeyen bilginler bilgini bir dahiydi.arapça farsça ibranice rumca suryanici yunanca ve çince kimya tıp eczacılık tarih corajya filoloji etnoloji jeoloji dinler ve mezhepler tarihi gibi 30 kadar ilim dalında çalışmalar yaptı eserler verdi
    4. Cevap: Biruni Hakkında Kısa Bilgi

  biraz uzun bir yazı olsaydı daha güzel olurdu
    5. Bence biraz uzun olsa iyi olurdu
    6. sağolun çok işime yaradı teşekkür ederim
    7. bayıldım doğrusu çok süper yaaa bir dahaki konularda bu sitedeyim
    8. çok müthiş gerçekten sosyal ödevini bitirdim sağolun
    9. cok guzel ama eserlerıde olsaydı ıyı olurdu
    10. eserlerı olaydı ıyı olurdu
    11. Güzel ama kısa
    12. sosyal ödevinden kurtuldum ya o yeter ama çok güzeldi iyiki de kısaymış :)
    13. aslında matematik konusunda da uzmandı ama koymamaışlar koysalar daha iyi olurdu
    14. teşekkür ederim. odevim için çok ii olmuş
    15. Çok güzel saolun
    16. Kısa dedik de bukadar da demedik neyse öptüm by K.İ.B. BAY:f118::f30::f109::f5: