Birleşmiş Milletler Günü Tarihçesi

'Sosyal Konular' forumunda Elfida tarafından 20 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]

    Birleşmiş Milletler(BM) Örgütü evrensel barışı, uluslar arasında güvenliği ve dayanışmayı sağlamak amacıyla 24 Ekim 1945 tarihinde kurulmuştur. Bu nedenle 24 Ekim tarihi BM üyesi bütün ülkelerde BM Günü olarak kutlanır. 176 ülkenin üye olduğu BM, dünyadaki en büyük uluslararası kuruluştur.

    Birinci Dünya Savaşında ülkeler ikiye ayrıldı. Dört yıl süren Birinci Dünya Savaşı sonunda binlerce askerin yanı sıra kadın, çocuk ve ihtiyar, pek çok sivil insan öldü. Ülkeler kana bulandı. Savaş sonunda ülkelerin endüstri, tarım, ulaştırma gibi gelir kaynaklarında büyük azalmalar oldu. Ülkelerde yokluk ve açlık yaygın duruma geldi. Bu acı görüntüyü gözleyenler uluslararası sorunların ancak barışçı yollarla çözümlenmesi gerektiğine inandılar. Bunun için aralarında 28 Nisan 1919'da Milletler Cemiyeti Antlaşmasını imzalayarak Milletler Cemiyeti'ni kurdular. Milletler Cemiyeti'nin az üyesi olduğundan önemsenmedi, gelişmedi. Bu nedenle İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması Milletler Cemiyeti'nce engellenemedi.


    İkinci Dünya Savaşı sürerken 26 ülkenin temsilcileri Amerika'nın San Francisco kentinde toplanıp insanlığı savaşların yıkımından korumak için karar aldılar. Ortak bir bildiri yayınladılar. Birleşmiş Milletler Yasası hazırlandı. Yasanın onaylanması ile 24 Ekim 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü kuruldu.

    rtükçocuk