Bireysel farklılıklar neden kaynaklanır?

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 27 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


  1. Bireysel farklılıklar neden kaynaklanır?

    Bireysel farklılıklar psikolojinin konusu olarak ele alındıktan sonra, insanı anlama amacıyla sistemli şekilde incelenmeye başlanmıştır.
    Bireysel, Bireyler Arası ve Birey İçindeki Farklılıklar: Kişiler birbirine benzemediği gibi, kişinin kendi içindeki özellikleri ve davranışları da farklıdır. Kişilerin devimsel, dil, problem çözme, zihinsel süreçler, duygular, öğrenme özellikleri birbirinden farklı olur. Psikolojide önemli başarımlardan birisi her kişinin davranışlarındaki değişmeye rağmen değişmez davranışları (zeka, kaygı, dikkat gibi) belirlemek ve ölçmek için yöntemlerin geliştirilmiş olmasıdır. Kişinin kendi içindeki her bir davranışında oluşan farklılaşmanın kaynağı kişinin beden yapısıyla etkileştiği çevredir. Kişinin davranışı karmaşık bir şekilde etkileşen yapısının bölümleriyle ve onun dışındaki bağlamlarla bağlantılıdır. Sadece bir özelliğiyle diğerlerinden farklı olma olan bireysel farklılık, bir çok özelliğiyle diğerlerinden farklı olma bireyler arası farklılık ve bireyin birçok özelliğinin kendi içindeki farklılıkları bireyin içindeki farklılıktır.

    BİREYSEL FARKLILIK: İnsanın değişmez özelliklerinden sadece birini dikkate alarak kişinin bir özelliğiyle diğerlerinden farklı olduğunu belirtir. Engelli çocukların engellerine göre sınıflandırılmasında bireysel farklılıklar kavramından yararlanılmıştır.
     


Similar Threads: Bireysel farklılıklar
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Bireysel farklılıklar nelerdir ? 8 Mart 2011
Etüt Merkezi çevre kirliliğini azaltmak için bireysel olarak yapabileceklerimiz 1 Mart 2015
Etüt Merkezi Ömer Seyfettin'in bireysel özellikleri 29 Eylül 2014
Etüt Merkezi Sadaka ve zekatın bireysel ve toplumsal faydaları 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi Bireysel Çalışma Yöntemi 17 Ekim 2008