Birbirinden GüzeL GeLinLik ModeLLeri ... BayanLar İçin

'Moda Rehberi' forumunda cCasT tarafından 18 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. ŞANTUK : Seyrek yapıda ipek dokulu, parlak bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında ipeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygulanabilir.

  KREP : Özellikle kış gelinliklerinde kullanılır. İki tarafıda yün ipliğiyle dokulu, mat renkli yumuşak bir kumaştır. Kumaşın kalınlığını düşünürsek vücudu kalın gösterebilir.

  TAFTA : Hem pastel hemde parlak renklere sahip bir kumaş. Nişanlıklarda ve gelinliklerde yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Gelinliğin hem üst hem etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulandığı için kilolu hanımlara pek tavsiye edilmez.

  ORGANZA : Klasik ve sıra dışı gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir. Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Gelinliğin bütün bölgelerinde kullanılma alternatifine sahip bir kumaştır.

  TÜL ÜZERİNDE BRODE : (Nakışlı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motifli ince ağ yapılı bir kumaştır. Gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde uygulanır. Vücut yapısı konusunda sorun yaratmayan bu kumaşı her mevsim gelinlikleri için uygundur.

  SATEN : İki tarafında parlak, güçlü ve sık dokulu bir kumaştır. En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır. Tüm model ve kesimlere uygundur.

  FAY : Kaygan ve çapraz dokulu bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bu kumaş,Özellikle kurdale için kullanılır. Yollu dokulu bir kumaştır. Düz kesimli gelinliklerin ön yüzlerinde veya astar kısmında da tercih edilen bir kumaştır. düz kesimli gelinliklerde daha fazla tercih edilir.

  KORDONE DANTEL : İpek katkılı, Fransız dantelinden biraz daha sık dokulu bir kumaştır. Gelinliğin kol, göğüs, etek ve duvak bölümünde kullanılır. Asil kumaş yapısı ve ipeksi dokusundan dolayı Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş özellikle yaz mevsimi için tercih edilir.

  ŞİFON : Şeffaf ve ince yapısıyla abiyelerde olduğu kadar yaz gelinliklerinde kullanılmaktadır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinliğe uygulanabilir.

  FRANSIZ DANTELİ : Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. genellikle çiçek motifleri kullanılmış, ağ dokulu asil görünümlü bir kumaştır.Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir. Her mevsimde kullanılabilecek bu kumaş fiyatının pahalı olması nedeniyle genelde duvakta tercih edilir.

  GÜPÜR : (Kordone dantel) Gelinliklerin özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Her mevsimde kullanılan, Oymalı motifli bir kumaştır. “Venüs danteli” de denir. Son bahar ve kış aylarında evlenecek gelinlerin tercih ettiği bir kumaş türüdür..

  PUANLI TÜL : Genellikle katlı gelinlik ve duvaklarda kullanılan bir kumaştır. Gelinliğin yanı sıra en çok duvaklarda rastladığımız bu tül vücut yapınıza uygun her gelinlik modelinde uygulanabilir.

  ZİBERLİN: Dokulu ipeksi bir kumaştır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır.

  JAKAR: Gelinliğin yüz bölümü ve astar kısmında kullanılır.Alacalı ve karışık dokulu bir kumaştır yaz kış kullanılır.

  DUPONT SATEN: Kumaşın İpeksi dokusu tene serinlik veren elektriği önleyici ve özellikle lekelerin yıkandığında çıkabilme özelliği olan güzel bir kumaştır.

  PUANLI TÜL: Genelde duvak ve katlı gelinlik eteklerinde kullanılır. İnce ve Şeffaf bir kumaştır.Duvak kısmında kullanılır.

  gelinlik_modelleri-1. gelinlik_modelleri-2. gelinlik_modelleri-3. gelinlik_modelleri-4.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 2. 5 inci süper ama gecti bizden :)))
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 3. baslik brz sacma olmus xD (bayanlar icn) bn hic erkekler icn gelinlik gormedim sahsen :D
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014