Bir toplumun gelişmesinde sinema mı, tiyatro mu etkilidir?

'Ders notları' forumunda Aderito tarafından 7 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bir toplumun gelişmesinde sinema mı, tiyatro mu etkilidir?

  Ünlü PenelopE; "Sözün özü; bilgi ve teknoloji olmadan sanat yapmaya çalışmak, ilk insanların mağara duvarlarına yaptıkları resimlerin ötesine geçmez. "

  kaldı ki bu cümleye göre sanatın duvarlara yazı yazmaktan öteye geçmemesi dahi sanatın olduğu gerçeğini etkilemiyor. üstelik o duvara yazılan yazılar günümüz matbaasını getirmedi mi? sanat bilimi geliştirmiş olmadı mı??

  İnsanlarımız buldukları, buluşturdukları bilimsel icatların icraatine geçmeden sanattan faydalanmadılar mı? diyelim ki faydalanmadılar, ulusal gelişimde ki bilimden bahsediyoruz insanlar o bilimleri konuşma san'atı yazı yazma san'atı gibi sanatlarla toplumlara duyurmuyorlar mı? bilim icadından önce veya sonra illa sanat gereklidir? !!

  Siyahpusula'ya da bir noktada katılmak istemiyorum, ilk insanların dili keşfetmesi konusunda! bence adem a.s. ilk insan olarak konuşmayı biliyordu ama kendine yetecek kadar biliyordu, allah'a dua edebilecek kadar biliyordu hiç değilde... gerçi şuda var yeni doğmuş bebekler ilk olarak gözlerini dillerini kullanmayı öğreniyorlar, yani bebekler konuşamıyorlar sebebi ağız yapılarının müsaitsizliğinden olabilir, aslında bizim yeni doğmuş bebeklere dili kullanmasından ziyade babanın türkçe de baba annenin mother değil anne olduğunu öğretiyoruz...  Aslına bakarsanız bilim, ihtiyaçları gideren, hayatı kolaylaştıran icatlara önem verir, tamamiyle maddiyattır bilimin işi.. mucize ve bilimden yola çıkarsak sanat devre dışı kalabilir.

  yani ismail yada ibrahim ateşe atıldığında yanmadı? bizlere ateşten yanmayacak şeyler yapılabileceğini gösterdi.. mesela insan üşüdüğü zaman üstüne battaniye alarak ısınabileceği en azından kendini sıcak tutacak şeylerin içine girmesi gerektiği bilimsel bir buluş sayılabilir, ama sanat bu battaniyenin, kumaşın v.s kazak haline getirilmesidir diyebiliriz? ama tamamen maddiyattan yola çıktık.. bizim istediğimiz uygarlığın gelişmesi.. topu tüfeği örnek gösterebiliriz bilimde, nükleer silahları gösterebiliriz bilimde ama uygarlığın gelişmesi diyoruz !! ben sanat diyorum ama bilim etkisizdir demiyorum.!  T.D.K'nın verilerine göre uygarlık: bir ülkenin, bir toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, fikir, sanat çalışmarlıyla igili niteliklerinin tümüdür. Sanat ise bir duygu, tasarı, güzellik ve benzerinin anlatımında kullanılan yöntemlerinin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılıktır. Aynı sözlükte bilimin tanımı ise şöyle belirtilmiştir: Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi. O halde bu tanımlardan yola çıkarak şöyle bir sonuca ulaşabiliriz: Sanat, üstün yaratıcılık vasfıdır, hayal gücünün zenginliğiyle beslenir. Bilim ise somut gerçeklikleri insan için faydalı bilgi ve durumlara dönüştürür...  "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."