Bir millet için dil ve tarih neden önemlidir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bir millet için dil ve tarih neden önemlidir

  İnsanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabii bir vasıta, kendisine mahsus kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık, temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli anlaşmalar sistemi, seslerden oluşmuş içtimai bir sistemdir.

  Dilini kaybeden biri; kendisini, özünü, milliyetini kaybeder.'' Eğer kelimeler doğru söylenmezse ağızdan çıkan sözlerle, anlatılmak istenen sözler birbirini tutmaz. Ağızdan çıkan sözlerle, anlatılmak istenen sözler bir olmayınca yapılması gerekenler yapılmaz. Yapılması gerekenler yapılmayınca ahlak ve sanat soysuzlaşır. Ahlak ve sanat soysuzlaşınca adaletsizlik başlar ve halk ne yapacağını bilememenin çaresizliği içinde bocalar durur.

  Dil kadar da tarihte bir millet için önem verilmesi gereken konulardandır. Osmanlı Devleti, Türk milletinin tarihi ile hiç ilgilenmemişti.

  Bu dönemde Osmanlı Devletini Türk milletinin kurup ayakta tuttuğu, bu devletin bir Türk Devleti olduğu adeta unutulmuştu. Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk milleti, uzun ve şerefli bir tarihe sahiptir.

  Bu köklü milletin tarihi aydınlığa çıkarılmalıydı, bu da ancak milli ve ilmi tarihçilik döneminin açılması ile mümkün olabilirdi. Atatürk'ün tarih konusuna eğilmeye sevk eden birinci sebep bu idi.

  Atatürk, Türk vatanı ile ilgili haksız iddia ve taleplerin çürütülmesi maksadı ile tarih çalışmalarına büyük önem veriyordu. Türk Milletine zorla kabul ettirilmek istenen ve Türk'ün kahramanlığı ile yırtılıp atılan Sevr Anlaşmasının yanlış ve çarpıtılmış tarih bilgileri üzerine kurulu olduğunu biliyordu.

  Atatürk çarpıtılmış tarih bilgileri ile Türklüğe düşmanlık edenlerin temelsiz iddialarını yine tarih silahı ile çürütmenin yararlı olacağını görmüştür.1931 yılında Türk Tarih Kurumu kuruldu. Bu kuruluş birçok bilimsel çalışma ve yayınlar ile Türk Tarihçiliğine büyük hizmetler yaptı