Bir mıh bir nal kurtarır bir nal bir at kurtarır atasözüyle ilgili kompozisyon

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Çevremizde her gün onlarca olay yaşanmaktadır ve yaşadığımız tüm bu olaylar birbirleri ile bağlantılı olarak gelişir. Belki biz bunun farkına varamayız ama düşündüğümüz zaman gerçekten de böyle olduğunu anlarız. Ufak ve önemsiz gördüğümüz bir olayın bile hangi sonuçlar doğuracağını hiçbirimiz kestiremeyiz.

    Yaşadığımız hayatta önemsiz olan hiçbir şey yoktur. Bizim önemsiz olarak gördüğümüz olaylar veya nesneler aslında biz fark etmesek de yaşamımızda büyük rol oynarlar. Küçük ve vasıfsız görünen bir olay, iş veya nesne çok büyük sonuçlar doğurabilecek güce sahip olabilir. Bir mıh bir nal kurtarır bir nal bir at kurtarır bir at bir er kurtarır atasözündeki duruma bakacak olursak bir mıhın yani çivinin eksik olması durumunda o nalın işlevi azalacaktır ve belkide o nal düşecektir. O nalın atın ayağından düşmesi durumunda ise o atın işlevi azalacak ve at eskisi gibi koşamayacaktır. Koşamayan at yüzünden ulaşılması gereken yere daha geç varılacak ve atın üstündeki er ya savaşta ölecek ya da ulaştırması gereken önemli bir mesajı ulaştıramayacaktır.

    Ufacık gözüken bir çivi koca bir ordunun belki de bir ülkenin yok olmasına yol açacak kadar büyük bir öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı ufak ve önemsiz gördüğünüz şeylere tekrar bakarak onların aslında önemsiz olmadığının farkına varmamız gerekir.
     


Similar Threads: mıh kurtarır
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Hürrem Sultan Kitabı - Mehmet Samih Fethi 4 Mayıs 2011
Etüt Merkezi mihenk taşı nedir Hakkında bilgi 30 Aralık 2010