Bir hayat deneyimi!!!...

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Cilek tarafından 12 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Bir lise öğretmeni bir gün derste öğrencilerine bir teklifte bulunur: 'Bir hayat deneyimine katılmak ister misiniz?' Öğrenciler çok sevdikleri hocalarının bu teklifini tereddütsüz kabul ederler. 'O zaman' der öğretmen. 'Bundan sonra ne dersem yapacağınıza da söz verin' öğrenciler bunu da yaparlar.
  Şimdi yarınki ödevinize hazır olun. Yarın hepiniz birer plastik torba ve beşer kilo patates getireceksiniz! Öğrenciler, bu işten pek bir şey anlamamışlardır.
  Ama ertesi sabah hepsinin sıralarının üzerinde patatesler ve torbalar hazırdır. Kendisine meraklı gözlerle bakan öğrencilerine şöyle der öğretmen: 'Şimdi, bugüne dek affetmeyi reddettiğiniz her kişi için bir patates alın, o kişinin adını o patatesin üzerine yazıp torbanın içine koyun.' Bazı öğrenciler torbalarına üçer beşer tane patates koyarken, bazılarının torbası neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Öğretmen, kendisine 'Peki şimdi ne olacak?' der gibi bakan öğrencilerine ikinci açıklamasını yapar: 'Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbaları yanınızda taşıyacaksınız. Yattığınız yatakta, bindiğiniz otobüste, okuldayken sıranızın üstünde, hep yanınızda olacaklar.'
  Aradan bir hafta geçmiştir. Hocaları sınıfa girer girmez, denileni yapmış olan öğrenciler şikayete başlarlar: 'Hocam, bu kadar ağır torbayı her yere taşımak çok zor.' 'Hocam, patatesler kokmaya başladı. Vallahi, insanlar tuhaf bakıyorlar bana artık. Hem sıkıldık, hem yorulduk?'
  Öğretmen gülümseyerek öğrencilerine şu dersi verir: 'Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir.
    2. çocuklara affetmeyi öğretmenin en güzel yolunu bulmuş öğretmen
  sonuçta güzel olmuştur sanırım
  düşündürür en azından insanı
  emeğine sağlık çilek
  ya sahi sen daha nerelerdesin
  konu paslanıyomuş bi köşede :))))


  iyisindir umarım :))
    3. Ahhh Çileğim ahhhh nerdesin gel artık gözümüz yollarda kaldı
  bak hasretinden eski konularını bulup çıkarır olduk
  güzel bir hikaye teşekkürler Canım
   


Similar Threads: hayat deneyimi
Forum Başlık Tarih
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Anıları Öğrenim Hayatı 19 Temmuz 2012
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Hayatı Anıları 11 Şubat 2012
Masallar ve Hikayeler atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili anıları 4 Ocak 2012
Masallar ve Hikayeler Etkileyici Hayat Hikayeleri 8 Temmuz 2011
Masallar ve Hikayeler Yaşam Hikayeleri-Hayatın Armağanı 3 Mayıs 2011