Bir çizimin harita özelliği taşıması için gereken öğeler

'Tarih Bölümü' forumunda Burcu tarafından 18 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. Bir çizimin harita özelliği taşıyabilmesi için şu üç temel öğenin olması gereklidir:
  1- Kuşbakışı görünümün olması
  2- Belli bir ölçeğe göre küçültülmesi
  3- Bir düzleme aktarılması

  Haritalarda dağılışı gösterilen olayların tamamının yazı ile ifade edilmesi oldukça güçtür. Bu amaçla haritadaki bilgiler bazı semboller ile gösterilir. Bu sembollerin gösterildiği bölüme lejant adı verilir.

  1 Kuşbakışı görünümün olması: Haritası çizilecek arazinin tam tepeden görünüşü kuş bakışı görünüm olarak adlandırılır. Eğer kuşbakışı çizim yapılmazsa, yeryüzü şekillerinin tamamı görülemez, perspektif esaslarına bağlı olarak yer şekillerinin boyutlarında, şekillerinde ve birbirlerine göre uzaklıklarında değişmeler olur. Ancak tam tepeden dik olarak bakınca gerçek görünüm sağlanır. Görünüm tam tepeden olmazsa resim olur.

  2- Belli bir ölçeğe göre küçültülmesi: Çizimi yapılacak olan araziye ait gerçek uzunluklar haritaya aktarılırken belli oranlarda küçültülmelidir.

  3- Bir düzleme aktarılması: Dünya küresel olduğu için yeryüzü şekilleri, karaların ve denizlerin dağılışı bir düzleme gerçeğe uygun olarak aktarılamaz. Haritalardaki bozulmaların temel nedeni, küre şeklindeki yeryüzünün bir düzleme aktarılmasıdır. Düzleme aktarırken ortaya çıkan bozulmaları azaltmak için çeşitli projeksiyon yöntemleri kullanılır.
   
Yükleniyor...