Biocoğrafya

'Ders notları' forumunda Blue tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Biocoğrafya
  Biocoğrafya Nedir?
  Biocoğrafya Bilimi


  Biyocoğrafya, bitki ve hayvan türlerinin dağılımını ve bu dağılımın nedenlerini inceleyen bilim dalı.

  Biyocoğrafya araştırmaları yürütülebilmesi için yeryüzü, özellikle kıtalar ve adalar, öbür bölgelerden değişik ama kendi sınırları içinde ortak özellikte bitki ve hayvan varlığını barındıran belirli bölgelere ayrılmıştır.

  bitki ve hayvan topluluklarının özelliklerini dağılışlarını ve insan yaşamı üzerine etkilerini inceleyen fiziki coğrafya alt dalıdır. Biyolji,botanik,zooloji,tıp canlılar biliminin yardımcı bilim dallarıdır.

  Bitki coğrafyası bölgeleri

  Kuzey bölgesi
  Paleotropikal bölge
  Neotropikal bölge
  Güney Afrika bölgesi
  Avustralya bölgesi
  Antartika bölgesi

  Hayvan coğrafyası bölgeleri

  Palearktik bölge
  Oryantal bölge
  Avustralyen bölge
  Etiyopyen bölge
  Nearktik bölge
  Antartika bölgesi
  Neotropikal bölge

  Biyocoğrafya canlıların genel dağılışını iki seviyede inceler.

  1. Sistematik yönden; bu kısım bitki ve hayvan topluluklarını meydana getiren taksonları (sistematik kategorilerini) ayrı ayrı flora (bitki topluluğu) ve faunayı (hayvan topluluğu) sistematik yönden inceler. Örneğin Türkiye’nin çam ağacı florası

  2. Ekolojik yönden; burada takson topluluklarının yada bitki ve hayvan gruplarının dünya üzerindeki dağılışları araştırılır.  Biyocoğrafya ile ilgili terimler

  1- ) Biyosfer
  Yerküre ve atmosferin arasında canlıların yaşadığı bölümü oluşturan yani okyanus tabanından atmosferde 10 km yüksekliğe uzanan alanda canlı yaşam olanağı bulunan su, toprak ve hava tabakasını kapsayan alandır.

  2- ) Biyota
  Belirli bir kıta, bölge, alan veya ortamdaki bitkiler, hayvanlar, mantarlar, mikroorganizmalar dahil organizmaların tümüne denir.

  3- ) Flora
  Belirli bir coğrafik bölge veya ortamdaki bitkilerin tümüne denir. Örneğin Türkiye florası dendiğinde Türkiye’de yetiştirilebilen bütün bitki türleri akla gelmelidir.

  4-) Fauna
  Belirli bir coğrafik bölge veya ortamdaki hayvanların tümüne denir. Floranın hayvanlar için kullanılan topluluk adıdır.

  5- )Habitat
  Bir bitki veya hayvanın doğal ve normal şekilde yaşadığı alan veya çevreye denir. Bir hayvanın veya bitkinin yaşayabildiği, büyüye bildiği, üreye bildiği yani kısacası tüm yaşam koşulları için uygun olan ortam, çevredir.

  6- ) Ekosistem
  Abiyotik “cansız” (toprak,su,hava,sıcaklık,iklim vs.) ve biyotik “canlı” (üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılar) faktörlerin oluşturduğu canlı ve cansız çevrenin tamamına denir.