Bin yıl elli bin yıl

'Sorularla İslamiyet' forumunda Wish tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bin yıl Ellibin yıl ne demek

  (Resulüm) Senden, başlarına acele azap getirmeni istiyorlar. Allah sözünden asla caymaz. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir . (Hac 47)

  Gökten yere kadar, olan bütün işleri Allah düzenler, sonra, işler sizin hesabınıza göre bin yıl kadar tutan bir gün içinde Ona yükselir . (Secde 5)

  Melekler ve Ruh (Cebrail), oraya, miktarı (dünya senesi ile) elli bin yıl olan bir günde yükselip çıkar. (Mearic 4)

  Birinci âyette, Allah katında bir gün, size göre bin yıl gibidir deniyor.
  İkinci âyette de, birinci âyetteki gibi bildiriliyor.
  Üçüncü âyet, tamamen farklı bir konudan bahsediyor. Cebrail, oraya 50 bin yıllık yolu bir günde alır deniyor. İlk iki âyette bahsedilen yer değil.


  İnsanların yaptıkları her şey yaratıcıya bin yıla denk bir günde Allah’a yükseliyor. Bir yıl 365 gün, bin yıl ise 365 x 1000 = 365 000 kat.

  Melekler ve Ruh ise bizim ölçülerimizle 50 000 yıla eşit bir günde yine O’ na yükseliyor. Burada ise fark 365 x 50.000 = 18.250 000 kat.

  Zaman ölçümüz, algılamamız evrene ve Dünyamızın kendi ve güneşin etrafındaki dönüş sürecine göredir. Evrendeki 300 milyar galaksiden biri olan Samanyolu galaksimizdeki 300 milyar yıldızdan biri olan Güneş’imiz ile sıkı sıkıya bağlıdır bu zaman kavramımız. Tabii ki Güneş’imizin uydusu olan başka bir gezegende ve de başka bir yıldızın başka bir uydusunda çok farklıdır, zaman algısı.

  Tüm Evreninin yaratıcısı için ise zaman diye bir kavram ve olgu yoktur. Yani zamandan münezzehtir ( arınmıştır ) Evrenin başlangıcı yani Bingbang’ dan bu yana geçen milyarlarca yılı ve bundan sonra geçecek milyarlarca yılı bir anda görmekte ve algılamaktadır. Yani O’ nun için bizim ölçümüzle bir saniye hükmündedir.