Bilmece nedir

'Eğitim Merkezi' forumunda Bloom tarafından 20 Ekim 2010 tarihinde açılan konu 1. Bilmecenin anlamı nedir


  1.

  Bilmece; somut veya soyut bir varlığı, doğadaki herhangi bir nesneyi adını anmadan, onu hatırlatacak, çağırıştıracak, başka şeyleri kısa ve yoğun şekilde anlatarak bilinmesini dinleyene bırakan eğlenceli sözdür. Bir Milletin folklorunun en önemli öğelerinden biri bilmecelerdir. Bilmeceler, bir halkın zekàsının da düzeyini gösterir. Çünkü bilmecelerin ifadesi, tertip ve düzeni bir zekà ürünüdür.  Türk bilmeceleri bu bakımdan yüksek bir zekàya, dil ve anlatım gücüne delalet etmektedir.  Atasözleri ve deyimler gibi kalıplaşmış sözlerdir. İfade şekli değiştirilemez.
  Burada geleneksel Türk bilmecelerinin hepsine yer vermek gibi bir hedef yoktur. Nitekim az da olsa bu yönde yapılmış olan bir çalışmalarımız.
  Bilmecelerden maksat eğlenmek, hoş vakit geçirmektir. Bunun için düzenlenmiştir. Fakat dolaylı olarak dikkatli, çabuk anlama ve kavrama yeteneğini geliştirmek: daha açık anlatımla zihin sporu yapmak amacı güder.
  Çocukların dünyasında bilmecelerin unutulmaz yeri vardır. Sayısız eğlence araçlarına sahip günümüz çocukları için de geçerlidir. Her türlü bilmece çocukların ilgisini çekiyor.
  Bilmece sormayı, bilmece cevaplandırmayı zevkli bir meşguliyet olarak görüyorlar.
  Geleneklerimizde bilmece sormanın usülü, yöntemi vardır. Gelişigüzel bilmece sorulmaz ve
  cevap istenmez. Bilmece için bir ortam olması gerekir. Cevap verecek olan zorlandığı takdirde ona bazı ipuçları vermelidir.

  Halk toplantılarında, özellikle sohbetlerde, karşılıklı bilmeceler söylenerek eğlenir.
    2. Cevap: Bilmece nedir

  Bilmece bildirmece el üstünden kaydırmaca..Sabun.Bilin bakalım bu ne ? :)
    3. Cevap: Bilmece nedir

  Acaba nee ay bulamadım ayyy bulamadım =)) Çok zor bi soru Pardus örtmenim cewabıda yazmamıss =))