Bilimsel yöntemin başlıca basamakları nelerdir

'Ders notları' forumunda Burcu tarafından 20 Eylül 2014 tarihinde açılan konu


 1. bilimsel bilginin delillerle desteklenmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki bilim insanları bu delilleri nasıl toplar ve kullanırlar hiç düşündünüz mü?
  Bilim adamları bilimsel sorulara cevap ararken pek çok farklı yöntem kullanırlar bu yöntemlerin bazılarını aşağıda açıklamaya çalıştık.

  a. Problemin Tanımlanması:
  Bilimsel bir çalışmanın yapılabilmesi için çözümü aranacak problemin net bir şekilde ortaya konulması çok önemlidir. Bilim adamları problemi net bir şekilde ortaya koyabilmek için gözlemler yapar ve konu ile ilgili alanda daha önceden yapılmış çalışmalardan yararlanırlar.

  b. Verilerin Toplanması;
  Bilimin en önemli ilkelerinden birisi, bilim insanlarının ortaya attıkları hipotezleri somut delillerle desteklemeleridir. Biyologlar bu iş için genellikle deney ve gözlemlere başvururlar. Deney, kontrollü şartlar altında ortaya konulan hipotezi test etmek için gerekli verinin toplandığı araştırma sürecidir.

  c. Verilerin Analizi:
  Bir bilimsel çalışmada verilerin elde edilmesi çalışmanın sonuna gelindiği anlamına gelmez. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi bilim insanları için çok önemli bir aşamayı temsil eder. Bu aşamada bilim insanları, elde edilen verilerin hipotezlerini destekleme durumlarını değerlendirir ve gerektiğinde ilave veri toplarlar.

  d. Raporlama:
  Verilerin analiziyle ulaşılan değerlendirme sonuçları diğer bilim insanları ile paylaşılır. Bunun için bilim insanları çalışma sonuçlarını bilimsel dergi ve konferanslarda sunarlar. Bu, bilim için çok önemli bir durumdur.