Bilimin Açıklayamadığı Olaylar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 5 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Zihnin vücut üzerindeki etkisini çözmeye çalışan tıp dünyası henüz yolun başında..Mesela; herhangi bir hastaya tedavi edici etkisi olmayan haplar verilip ve o hapların tedavi etkisinin iyi olduğu söylenildiğinde hastalık belirtilerinde ciddi derecede azalma gözleniyor. Bilim adamları bu durumu zihnin vücudu iyileştiğine inandırmasıyla açıklıyor. Bu etkiye "placebo etkisi" deniyor.


  Psişik Güçler ve Aşırı Hassas Algı

  Açıklanamayan fenomenler arasında "Psişik güçler ve aşırı hassas algı" üst sıralrda yer alıyor. Pek çok insan geleceği görme ve gizemli olaylar hakkında bilgilere sahip olduğunu idda ediyor. Fakat bilim, şu ana kadar psişik güçlerin varlığını ya da yokluğunu ispatlayamadı.  Ölüm Deneyimleri ve Ölümden Sonraki Yaşam

  Bazı insanlar, bir süre ölü kaldıklarını ve öldükten sonra beyaz bir tünele girdilkerini, aynı zamanda bir ışığa yöneldiklerini daha sonra da sevdikleri kişilere kavuştuklarını anlatırlar. Fakat, dirildikten sonra bu tecrübelerini kanıtlayacak somut birşey bulamadıkları için mezarın ötesi hala netliğe kavuşmuş değil. Bilim adamları ise bu olayı beyin tarafından salgılanan kimyasalların neden olduğu halüsinasyonlara bağlıyorlar. Henüz kesin bir delil olmadığı için netlik kazanmadı.

  UFO'lar

  Yadsınamayacak bir gerçek olan, gökyüzünde tanımalanamayan uçan cisimler(UFO) bilmin açıklayamadığı fenomenler arasında...  Dejavu

  Fransızca kökenli bir sözcül olan Dejavu "önceden görülen" anlamına geliyor. Herhangi bir olayı sanki daha önce de yaşanmış gibi hissetmek durumuda henüz netlik kazanmış değil. Bazı bilim adamları, daha önceki hayatlara bağlanmış olsada, dejavu hissini insan pskilolojisinin doğal ve karmaşık yapısına bağlıyorlar.

  Hayaletler

  Ölülerin ruhlarından oldukça söz edilir. Hayaletlerle konuşanlar ve iletişime geçtiklerini idda eden kişiler olsa da bilimsel olarak kanıtlanmış veya çürütülmüş değil.

  Aniden Ortadan Kaybolan İnsanlar

  1872de ortadan kaybolan gemi Marie Celestenin tayfasından Jimmy Hoffa, Amelia Earhart, ve Natalee Hollowaya kadar hiçbir iz bırakmadan kaybolan kişilerin akıbeti halen bilinmiyor. Ortada takip ededilebilecek bir iz olmadığı için bilim bu konuda bir noktaya ulaşmayı başaramadı. Kayıpların gizemi halen sürüyor.

  Önsezi

  Olaylar hakkında öngörüye sahip olma ve 6. his konusu hala tartışılıyor. Bilim adamalarına göre insanlar çevrelerinde neler olup bittiği farkında bile olmadan bilinçaltlarına atıyorlar. Fakat insanların karşılalştığı olayların milyonlarca olasılıksal sonucu olduğundan bu teori tüm önseziler için tam bir açıklama getiremiyor.

  Kocaayak

  Amerika'da yüzyılı aşkın süredir Kocaayak efsanesi devam ediyor. Ormanlık bölgede yaşayanlar, vucudu kıllarla kaplı ve çok büyük yaratık gördüklerini idda ediyorlar. Fakat yaratığın ölüsüne veya dirisine rastlanamadığı için varlığı kantılanmamıştır.

  Taos Uğultusu

  ABD New Mexicodaki küçük bir şehir olan Taosda yıllardır duyulan uğultunun sırrı halen çözülemedi. Düşük frekanstaki gizemli bu sesi Taosda yaşayanalrın yüzde 2sinin duyduğu rapor edilse de duruma bilimsel bir açıklama getirilmedi. Alışılagelmişin dışındaki akustik ses, bazıları tarafından gezegenin uğultusu olarak adlandırılsa da sesin kaynağı halen bulunamadı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ağu 2014