bilgiye ulaşmada araştırmanın gerekliliği nedir

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 28 Ocak 2015 tarihinde açılan konu


 1. Tüm toplumların vazgeçilmezidir bilgi. Ancak doğru bilgiye ulaşmak için doğru yolları araştırmalı ve öğrenmeliyiz. Buda bizleri araştırmacı, sorgulayıcı ve objektif düşünen bir insan yapar.

  Bilgi çağını yaşadığımız düşünülürse doğru bilgiye ulaşma yollarını öğrenmenin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Bilgiye ulaşmanın ilk yolu zamanını iyi değerlendirmelidir. Hayatımızın üçte birini uyku ile kaybetmektense zamanımızın kıymetini bilerek bilgiye ulaşmanın ilk yolu zamanımızın kıymetini bilmek, yeri geldiğinde uykudan bile feragat etmektir.

  Bilgiye kolay ve doğru ulaşmanın ikinci yolu bilgisayar ve internet bilmek ve doğru kullanmaktan geçmektedir. Öğrencinin bilgiye ulaşmasında sınır olmadığı için ayrıca özgüven kazanılmasını sağlar. Öğrenci araştırma, bilgiye ulaşma becerisini kazanmasını sağlar.

  Bunları başarabilirsek öğrencilerimiz bilgi çağında başarılarının kaynağının kendileri olduklarını öğrenecekler.Öğrencilerimiz araştırmacı ,analiz ve sentez yapabilen, son bilgiyi kullanan bireyler olacaklardır.

  Günümüzde bilgiye ulaşmada en etkin yollardan biride araştırma yapmaktır. Araştırma, ilmi ve iktisadi kalkınma ve yeni teknolojilere ulaşmada önemli bir yol olarak kabul edilmektedir. Doğru ve faydalı bilgilere ulaşmada araştırmacılara araştırma kavramı ve yöntemi konusunda bilgi aktarımı hedeflenmektedir. Araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetleri bilimsel ve teknolojik alanda gelişmişliği yakalamada ülkelerin önem verdiği konular içerisine girmiştir.

  Araştırma sonucu ulaşılan bilginin uygulamada nasıl kullanıldığını görmesini sağlayabilme, ezbercilikten kurtulup, düşünmeyi, sorun çözmeyi kavrayabilme, öğrencilerin araştırma yapmayı, fikirlerini savunmayı, karşısındaki kişileri ikna etmeyi, dinlemeyi kavrayabilme sağlamaktır.

  Araştırma ile öğrenci işletmenin temel sorununu bilir ve nedenleri nelerdir bunları belirtmeyi ve
  çözüm üretmeyi kavrar. Yine bu yolla öğrenciler farklı işletmeler için pazarlama planlaması yapmayı
  kavrarlar. Böylece öğrenci; öncelikle örnek olay çözüm yöntemlerini ve farklı örnek olayları sınıftaki
  tartışma ortamında çözmeyi kavraması sağlanacak. Grup araştırması sonucu ortaya çıkan bulguların
  düzenlenerek her grup kendi sunuşunu hazırlayacak ve sunacaktır