Bilgisayarlarla Yapamayacağınız 5 Şey

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 8 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Birçok Hollywood filminde bilgisayarlar hunharca işlerde kullanılıyor. Peki gerçekten de mevcut teknolojideki bilgisayarlarımız bunları yapabilir mi?

  Hollywood filmlerini izlemeyen yoktur. Sene içerisinde onlarca filmin çıktığı dev sinema sektörü, birtakım gariplikler veya klişelere sahip. Örneğin Hollywood, bilgisayarları her şeyi yapabilen süper ötesi bir cihaz olarak görüyor ve birçok filmde bir bilgisayarla dilediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Her ne kadar "Film sonuçta, gerçeklik dışı" şeklinde bir savunma mevcut olsa da, izleyiciler "istenilen gerçeklik" ile "istenmeyen gerçeklik" arasında gidip geldiğinden, çok tepki çekebiliyor.

  O zaman bakalım Hollywood en çok bilgisayarları ne şekilde kullanmış ve tepki çekmiş. Bu yazıda sizlere, Hollywood'un bilgisayarların yapabileceğini sandığı 5 şeyi mercek altına alıyoruz.

  Hack ve Patlama

  Bir bilgisayarı hack'leyerek dilediğiniz her yeri patlatamazsınız. Hollywood'a göre ise bu mümkün. Bu olayın en etkili şekilde görüldüğü Hollywood filmi, Die Hard 4 olarak da bilinen Live Free or Die Hard. Bruce Willis'in çatıştığı kötü adamlar, bilgisayarları hack'leyerek şehirde birçok yeri patlatıyordu. Oysa ki böyle bir şey mümkün değil. Teoride mümkün olsa bile, pratikte değil.

  Hack ve Hırsızlık

  Yetenekli bir hacker'ınız olsa, onunla birlikte bankaları soyar, hırsızlıkysn hırsızlığa koşar mıydınız? Bence denemeyin bile, gerçekte yapamayacağınız bir şey. Hiçbir hacker, milyon dolarlık sistemleri seri bir şekilde atlatarak bu amacına ulaşamaz. Swordfish adlı filmde ise bu gerçek dışı eylem, gayet normal bir şeymiş gibi gösteriliyordu. John Travolta, elemanına emirler vererek Amerikan Hükümeti'ni bile hackliyordu.

  Kişisel Hayata Müdahale

  Devir internet devri ve artık birçok bilgiye internet üzerinden erişebiliyoruz. Aynı şekilde bir başkasının bilgilerine de internet üzerinden erişebiliyoruz. Tabii ki bunu, o kişi bilgilerini internete yüklediyse yapabiliyoruz. Böylece karşımızdaki kişi hangi bilgilerini yüklemek istediyse, o bilgilere ulaşıyoruz.

  Hollywood ise, dünya nüfusu kadar büyük bir veritabanı var ve herkesin bilgileri orada saklanıyor zannediyor olsa gerek. Zira The Net adlı filmde korsanlar, Sandra Bullock'un tüm bilgilerine internetten ulaşıyorlar ve nüfus bilgisinden hayatına kadar her şeyi değiştiriyorlar.

  Süper Bilgisayar

  Evimizdeki bilgisayarlar normal bilgisayarlardır. Yurt dışındaki ağlara ya da askeri ağlara giriş izni yoktur. Hollywood'a göre ise her bilgisayar süper bilgisayar. Evinde oturan bir hacker bile, askeri bir ağa sızabilir ve dünya çapında nükleer savaş başlatabilir. WarGames adlı film, bu konu üzerineydi.

  Bilgisayar ve UFO


  Uzaylılar dünyayı işgal ediyor. Tüm insanlık işgal tehdidi altında iken, bir sivri zekalı çıkıp bir virüs kodluyor. Bu virüsü PowerBook'undan uzaylıların Mac uyumlu sistemlerine yolluyor. Bu bahsettiğimiz olay, Independence Day adlı filmde oluyor. Virüs sayesinde uzaylılar dünyayı işgal edemiyor ve insanlık kurtuluyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ağu 2014