Bilgisayarlardaki Java Tehlikesi Nasıl Önlenir?

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 29 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Microsoft'tan sonra dünyanın en büyük yazılımı olan Java'ya gelen yeni bir güncelleme ile bilgisayarınızda tehlike çanları çalmaya başladı. Güvenlik uzmanlarının ortak görüşü Java'ya gelen bu güncellemenin hacker'lara açık kapı bıraktığı.

  Hacker'lar, güncellemeyle birlikte Java'da güvenlik açığı yaratarak "Poison Ivy" isminde kendi yazılımlarını kullanıcıların bilgisayarına kurabilme şansına sahip. Bu da bilgisayarların kontrolünün hacker'ların eline geçmesi anlamına geliyor.

  Bilgisayarınızın tehlikede olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  Buraya tıklayın
  ve tarayıcınızda kurulu olan Java'nın tehlikeye açık olup olmadığı öğrenin. Güvenlik açığı söz konusuyla kırmızı bir metinle karşılaşıyorsunuz.

  Bilgisayarınızı tehlikeye nasıl kapatırsınız?

  Mozilla Firefox: Ana menüden Add-ons yani Eklentiler bölümüne gelin, ardından Java kelimesi geçen her şeyi "disable" yani devre dışı bırakın.

  Google Chrome: Ayarlar'a girdikten sonra sol üst kısımda arama çubuğu göreceksiniz. Oraya Java yazın. Ardından Java ile ilgili ayarı kapatabilirsiniz.

  Microsoft Internet Explorer: Ayarlar'ın ardından Programlar sekmesine tıklıyoruz. Manage Add-ons ya da Eklentileri Yönet seçeneğine tıklayıp Java'yı buluyoruz ve buradan kapatıyoruz.

  Hürriyet​