Bilgisayarın zaman içindeki gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

'Ders notları' forumunda Aderito tarafından 8 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bilgisayarın zaman içindeki gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

  Bilgisayarlı zamanlara doğru ilk adımın Charles BABBAGE tarafından 1812 yılında yapılan mekanik bilgisayarlarla atıldığı söylenebilir. Doğal olarak bu makine bugünkü bilgisayarların sahip olduğu elektronik çalışma yeteneğinden yoksundur. Bu nedenle günümüz anlayışına uygun ilk bilgisayar olarak, Hovard AIKEN tarafından yapılan ASCC MARK I i kabul etmek pek de yanlış olmayacaktır.

  1937 yılında, Havard Üniversitesin den Hovard AIKEN delikli kart fikrini kullanarak otomotik bir hesap makinesi geliştirmeyi düşündü ve IBM in desteği ile 1944 yılında ASCC (Automotic Sequence Controlled Calculatör) MARK I i imal etti. Bu bilgisayar elektro-mekanik bir yapıdaydı. Aynı yılda EDVAC ve IAS ile ilgili çalışmalara başlandı. Otomatik hesaplayıcıların yapımında elektronik tekniğinin kullanılması 1946 yılında J.P. ECKERT ve J.W. MOUCHLY tarafından ENTAC ın yapımı ile gerçekleşti.

  Bilgisayarların yapımı ve tasarımında ki ilk teorik ilerlemeler ise yirminci yüzyılın en büyük en büyük matematikçilerden biri olan John von NEUMANN tarafından gerçekleştirilmiştir. Von NEUMANN, 1947 yılında, ENTAC ı “programı bellekte yüklü bilgisayar olarak değiştirmek düşüncesini ortaya attı. Artık makine de her problem için ayrı bağlantılar yapılacağına, bütün ünitelerce yapılacak işlemler sabit devrelerce saptanacak ve her ünite merkezi kontrol biriminin denetimi altında bulunacaktı. 40lı yılların sonu ile 50li yılların başında, geciktirilmiş hatlı, elektrostatik ve mıknatıslı tambur gibi değişik bilgi saklama ortamlarına sahip bir dizi lambalı bilgisayar üretildi. Tüm bu bilgisayarlar, özel kullanım için imal edilmekteydi. Geciktirilmiş hatlı ana belleği ve manyetik şerit yan belleği bulunan ilk ticari bilgisayar UNIVAC I, Remington Rand Corporation tarafından 1951 yılında imal edilmiştir. İlk elektro-mekanik bilgisayarın yapımında AIKENi destekleyen ve ASCC MARK I in gerçekleştirilmesinde büyük katkısı olan IBM, aynı yıllarda büro malzemeleri yanında elektronik hesaplayıcılara yardımcı bir makine olan kart delgi makineleri imal etmekteydi. 1953 te ise IBM mıknatıslı tambur belleği olan lambalı ilk bilgisayarı 650 yi imal etti. Daha sonra üretilen diğer IBM lambalı bilgisayarları Rastgele erişimli mıknatıslı çekirdek bellekleri kullanmaktaydı.

  1948 yılında keşfedilen transistor ün elektronik hesap makinelerinde kullanılma denemeleri 1959 yılında başarı ile sonuçlandı. Böylece ikinci kuşak denilen bilgisayarlar piyasaya çıktı. İlk transistör lü bilgisayar artık piyasada egemen firma olan IBM tarafından üretilen IBM 7090 dır. Bu bilgisayar o güne kadar kullanılan bütün lambalı bilgisayarları modası geçmiş hale getirdi. IBM 7090 ın hemen peşinden daha hızlı olan ve daha çok dizin kütüğüne sahip, çifte duyarlıklı aritmetik kullanan IBM 7094 geliştirildi.

  Bu bilgisayarlarla artık temel yapı biçimlenmişti. Yapılan yeni çalışmalar ağırlıkları ve hacmi azaltmak, bellek ve hız yeteneğini artırmaya yönelik olacaktı. Bu amaçları gerçekleştiren, bir dizi transistör ile birlikte çevresindeki tüm elektronik devreleri bir birimde toplayan bütünleşik minyatür devrelerin kullanımıyla 1965 yılından itibaren üçüncü kuşak olarak adlandırılan bilgisayarlar piyasada görüldü. Bu bilgisayarlar gerçek zaman zaman paylaşma , uzaktan erişim gibi olanakların yanında küçülme, hızlanma ve ucuzlama gibi yararlarıyla daha yaygın bir kullanım alanı buldu. Bu kuşak bilgisayarlarına örnek olarak, IBM SYSTEM 360 ve 370, ICL 1900 ve ICL SYSTEM 4100, HONEYWELL 2000 ve NCR CUNTERY SERIES gösterilebilir. 1971 yılında bilgisayar dünyasında dördüncü kuşak olarak isimlendirilen bilgisayarların ilk prototipleri görülmeye başladı. Yonga adı verilen bir iki milimetrelik bir kare içinde yaklaşık 20.000 transistör bir araya toplanabilmekteydi. Bu gelişme sonucunda bilgisayarlar yeni yeni kullanım olanaklarına kavuştular. Tahmin edildiğine göre bilgisayarların daha 25.000 değişik kullanılış şekli keşfolunmak üzere beklemektedir.

  Bilgisayarın Yapısı
  Bir bilgisayar esas olarak verileri alır, saklar, işler ve elde ettiği sonuçları verir. Tüm bu işlemleri yapmak üzere bilgisayarda beş esas birim yer alır. Aşağıda ki şekilde görüldüğü gibi bu birimler, giriş, bellek, yönetim, aritmetik mantık ve çıkış birimleridir.